Facebook, Twitter ve Instagram’ın ‘’ben’’ yani ego üzerine kurulan etkileşim mimarisi bu platformların gün geçtikçe daha güçlü hale gelmelerine sebep olan strateji olarak görülebilir. Her beğeni veya paylaşım gibi etkileşimlerin dopamin salınımına sebep olması dolayısıyla belirli platformlar Skinner’ın kutusu haline geldi; kitlesel boyutta davranış değişiklikleri basit bir beğeni üzerinden değiştirilebiliyor. Dijital dünyada bireysel düzeyde mikro eylemlerin toplumlarda makro değişikliklere sebep olduğu günlerdeyiz.

Google, Twitter, Instagram ve Facebook gibi dijital platformların alanında rakip tanımamasının ve tekelleşmesinin sebebi oluşturdukları etkileşim noktaları üzerinden oluşturdukları bağımlılık ve elde ettikleri kullanıcı verilerini daha iyi etkileşim noktaları oluşturmak için kullanmalarıdır. Bu sebepten ötürü, çevrimiçi veri ve bilgiler sadece siber saldırganlardan değil aslında teknoloji titanlarından da korunmalıdır.

Mikro düzeyde alınabilecek çevrimiçi gizlilik ve güvenlik önlemleri veritabanlarında aklınıza gelmeyecek verilerinizin analiz edilmesini engelleyebileceği gibi sizi siber saldırganlardan da koruyabilir.

Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için öncelikle VPN kullanmaya başlayabilirsiniz. VPN ne demek? VPN, Sanal Özel Ağ demektir ve çevrimiçi gizliliğinizde ilk adım olarak düşünülebilir. Gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi aktivitelerin hepsi size özel olan internet protokol (IP) adresi üzerinden takip edilebilir.

VPN programları çevrimiçi aktiviteleriniz ile kullandığınız cihazın ilişkilendirilmesini engeller. Bu demek değildir ki VPN programları yasal olmayan aktiviteler için kullanılır. Kullandığınız cihazın fiziksel konumunu ortaya koyan IP adresi çevrimiçi içerik ve servis engellemelerine takılmanızı, internet servis sağlayıcınızın çevrimiçi aktivitelerinizi izlemesini ve kaydetmesini, konumsal uygulanan fiyat politikalarına maruz kalmanızı ve siber saldırganların fiziki konumunuzu bilmesine sebep olur. IP adresinizi bütün internet ile paylaşırsınız. Bu yüzden, IP adresinizi maskelemek ve veri paketlerinizi şifrelemek size hem siber özgürlük getirir hem de ağ üzerinden çevrimiçi aktivitelerinizin takip edilmesini engellerken siber saldırganların ağ üzerinden verilerinizi çalmasını engeller.

Sosyal medya platformlarında gerçekleştirdiğiniz paylaşımlara ait olan sanal kimliği VPN ile gizleyemezsiniz. VPN, bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında şifreleme sağlar. Facebook’da yaptığınız paylaşımlar, Instagram’daki fotoğraflarınız gibi verileri VPN ile gizleyemezsiniz fakat konumunu değiştirebilirsiniz.

Sosyal medya platformları arasında Google, Facebook, Instagram ve Twitter kullanıcı verilerini analiz ederek etkileşimi arttırmayı başarmış teknoloji devleridir.

Gmail hesabınız varsa ve hesabınız kullandığınız tarayıcıda her zaman açıksa web ve uygulama aktiviteleriniz, konum geçmişiniz, Youtube geçmişiniz kaydedilmektedir. Gmail’den Ayarlardan Veri ve Kişiselleştirmeye girerek bütün bu kayıtları durdurabilirsiniz. Google aslında Gmail hesabınız ile gerçekleştirdiğiniz bütün alımları da kaydediyor. Android işletim sistemine sahip olan telefonlar için tehlike biraz daha büyük çünkü Google her dijital ve fiziksel adımınızı takipte!

Facebook’un 2018 yılında ortaya çıkan skandalı aslında mikro verilerin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı. Facebook, bir anket üzerinden Cambridge Analytica’nın milyonların kişisel veri ve bilgilerine ulaşmasını sağladıktan sonra Cambridge Analytica bu verileri seçimde Donald Trump’ın düşük oy oranlarına sahip olduğu eyaletlerde oy oranlarını arttırmak için kullandı. Burada şirket tarafından özellikle seçmenlerin fikirlerini değiştirmek için hazırlanan dijital içerikler Facebook tarafından reklam olarak gösterildi ve seçmen oranları büyük ölçüde değişti.

Facebook bu skandala rağmen veri toplama yöntemlerini değiştirmedi. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, Facebook’un sahibi olduğu Onavo Project’in Facebook kullanıcılarına güvenli internet bağlantısı vaad ettiğini belirtiyor fakat hizmet şartlarında elde edilen verileri platformu geliştirmek için kullanabileceğini veya üçüncü partilerle paylaşabileceğini belirttiğinin altını çiziyor.

Hayatınızı beğeniler üzerine kurmaktan kaçının ve çevrimiçi verilerinizi korumaya başlayın.