Image URL (USE THIS TAG IN Ad Manager ONLY): https://ad.doubleclick.net/ddm/ad/N410401.3555688BATUHANDEMIRDAL.C/B10464038.246329956;sz=150x150 Click-Through URL (USE THIS TAG IN Ad Manager ONLY): https://ad.doubleclick.net/ddm/jump/N410401.3555688BATUHANDEMIRDAL.C/B10464038.246329956;sz=150x150

Merhaba değerli arkadaşlar, Emc ailesinin kısa tanımlarını aşağıda okuyabilirsiniz.

EMC High End ve Mid Range Tanımı

High end ile Mid Range Storage leri bir birinden ayıran en önemli özellik Süreklilik’tir. Bir sistemin Sürekli ayakta olması isteniyorsa, tercih High end Storage’den yana yapılmalı.

High end sistemler Mainframe sistemler arkasına bağlana bilir ancak Midrange sistemler Mainframe ler arkasına bağlanamaz. Örneğin VNX serisi bir storage Mainframe arkasına bağlanamaz. Mainframe ler sıfır kesinti olduğu için, sıfır kesinti bir alt yapıya kesintisi göze alınan bir sistem (Vnx serisi storage) bağlanamaz.

EMC deki High end ürün ailesinin ismi Symmetrix tir. Midrange ürün ailesinin ismideVNX tir.

Symmetrix ürün ailesinin altında Vmax kutular yeralmaktadır.

 

VNX ile Vmax Teknik Farkları

VNX’ in yapısı iki controller ve aşağıda diskler yeralmaktadır. Vmax e bakıldığında farklı olarak bir engine yapısına sahiptir.

 

Engine Yapısı Ne Demek

VNX te controller iki tanedir, farklı birşey yoktur ve genişleyemez. Vmax Engine’ de iseCPU – Memory vardır. Mimari İki Engine ile başlayı Sekiz Engine ye kadar gider. Her engine içinde, terminolojide bir Director vardır. Buda aslında şu demek, bir engine VNX in bir controle’si gibidir.

Buda aslında şunu sağlıyor. Disk miktarı arttıkça performans kazanımı için, ön tarafta olan Engine sayısınıda arttırabilirsiniz. VNX de takabileceğin disk sayısı artsada VNX’in performasına bağımlı kalmak zorundayız. Vmax’de Engine ve Disk’i parallel büyütme imkanına sahibiz.

 

Scale out – Scale up

Örneğin bir veriniz var. Bu veri belirli aralıklarla artıyor, ancak verinin transfer edileceği nokta belirli. Yani siz nekadar az veride çekseniz nekadar yoğun ve çok veride çekseniz. Verinin akış yolunun genişliği yani sizing veriye ulaşma hızınız belli. Üstüne çıkmanız imkansız. Damacanada az bir su olduğunu düşünün ve bu suyun damacana ağzından aktığını düşünün, aynı örneği damacana tam dolu iken düşünün. Veri azken yada çokken suyun akış ve dışarıya çıkışında bir fark varmı? YOK!!! Işte bu yapıya Scale Up denir.

Birde yapıyı şu örnekle inceleyelim. Suya ihtiyacımız var ufak pet şişe su aldım. Sonra bir suya daha ihtiyaç duydum bir tane daha, sonra bir tane daha bir dürü ufak pet şişem oldu. Yani suyun, yada verinin akacağı bir çok ağıza sahip oldum. Yani her pet şişe bir kapasite ise, aynı zamanda o kapasiteye birde çıkış noktası eklemiş oluyoruz. Yukardaki Scale Up daki gibi tek bir çıkış noktasına bağımlı değiliz. Yani kapasite ile çıkış noktası parallel ilerliyor.  Bu yapıyada Scale Out denir.

Sonuç olarak VNX ler Scale Out Storage’lerdir. Veri dikey büyür ancak tüm veri iki controller’e bağımlıdır. Ve akış bu iki controller’den sağlanır.

EMC deki Scale Out NAS çözümünün adı Isilon dur.

 

EMC Isilon

Arkasında, Nodları olan her bir Node sinde bir CPU, Memory ve Disk barındıran bir yapıya sahiptir. Isilon’da büyüme Node Node sağlanır. Yani yukarıda verdiğimiz ufak pet şişe örneği gibi. Kurulumda minimum Üç Node ile başlanması gerekmetedir.

 

EMC Vipr

Sunucularda CPU nun gücünün çok artması, her bir uygulama için, bir sunucu almanın çok maliyetli olmaya başlaması, Utilize edilemeyen CPU lar yüzünden Konsalidasyonlar başladı, Intelin geliştirdiği teknolojilerle bir CPU bile kendi içinde bölnebilir hale geldi. Ancak buna ragmen CPU lar yine Utilize edilemedi, Ve burda sanallaştırma mimarileri uygulama katmanında uygulanmaya başlandı. Her 5 yılda bir CPU güçleri 10 katına kadar atrmaya başladı. Ancak paralelinde kapasitede arttı. Örneğin eskiden 18 Gb. Lik diskler satılıyordu şimdi aynı yapıda 3 tb. Lik diskler satılıyor. Buda şunu gösteriyor, Aşırı data büyümesi var. Ancak yöneten insan sayısına ve ekiplere baktığınız zaman, burada değişen bişey yok. Sayı aynı. Önceden şirketlede 5 kişi toplamda 10 tb. Yönetirken bugün, yine aynı 5 kişi 10 Pb. Yi yönetir durumda.

Bu iş, aslında Software Defined Storage tarafına doğru ilerliyor. EMC’nin bu işle ilgili çözümünün adı Vipr dır. Yani arka planda sen VNX mişsin, Sen Isilon muşsun diye uğraşmadan servis seviyesi bazında tanımlama yapılarak bukadar kapasite bu kadar response time diyerek arkada tarafta herşeyi yazılımsal olarak gerçekleşmeye başlıyor. Aksi takdirde bukadar az kadronun bukadar büyüyen veriyi yönetme şansı olmayacak.

 

FAST Yapısı

EMC Flash, SSD, EMLS, SSL milyon tane ismi olan ancak aslında hepsi aynı olan tüm disklerin hepsini aynı anda storage içine koyan ilk firmadır.

Sunucu dünyasında, teknoloji bukadar gelişirken ve bukadar fazla response time istenirken, aşağıda geleneksel Fiber disklerle vs.. lerle ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmemek yukarda tıkanmayan response time nin aşağıda yani storage tarafında tıkanmaması için EMC böylebir geliştirme yapmıştır.

Performansı arttıran etkenlerde biri bilindiği üzere disk adedidir. 5 diskle 15 diskin verdiği performans farklı olacaktır. Bu seferde Flash gündeme geldi. Ancak Flash’I akıllı kullanmak gerekir. Aktif olan veriyi Flash disklerde tutmak aktif olmayan veriyi ise farklı örneğin SATA gibi disklerde tutmak gerekir.

Flash, SAS ve NLSAS disklerimiz var. Normalde yazılım veri ilk üretildiğinde Falsh’ta kalıyor. Zamana bağlı olarak veri kullanılmamaya başladıkça yazılım veriyi SAS ordanda NLSAS üzerine doğru sırası ile taşıyor. Yani Aktif veriyi Falsh diskte kullanırken arşiv gibi olan yada az kullanılan veya kullanılmayan veri daha ucuz ve kapasitesi büyük olan diskler üzerinde tutuluyor.

 

VNX nedir

Bir unified storagedir. Ayrıca, 6 Pb ye kadar kapasitesi genişleyebilen 8000 adet VM destekleyebilir kapasitede olan bir midrange storage ailesidir.

 

Unified Nedemek

Block ve File storage olmasından dolayı aynı zamanda Auto Tiering yapıyor oluşu ve sanallaştırmal ile entegre oluşu, unified tanımını yapar.

 

Yeni VNX te neler geldi

Yine Controller’e bağlıyız. Bugüne kadar bakıldığında Vendor bağımsız CPU değişti yeni ürün ve performans geldi. EMC yine diğer Vendorlar gibi CPU koydu ancak koduda değiştirdi. Eskiden Flayer denen FW ler vardı bunun yerine MCX FW konuldu. Block Deduplication özelliği getirildi. Fast VP de granularity 256 mb. Oldu.  Controller lar aktif aktif kullanılabilir hale geldi. Sanp in snap I alınabilir duruma geldi. 256 tane writable Snapler oluşturulabiliyor. 

 

MCX Fw

Dosya tarafında 4 katı iyileşme sağlandı, Database tarafında 4 katı, VM lerde ise 6 katı daha fazla performansa ulaşıldı. Örneğin eski VNX 5100 de 200 Vm açılırken yenisinde 600 Vm açılabilir oldu. VNX 5300 ise eskisinde 400 Vm açılabilirken yenisinde 900 Vm açılabilir hale geldi.

 

MCX Fw nedir – Nasıl Çalışır.

Geleneksel olarak sektördeki bütün storagelerdeki çalışma mantığı Raid işlemini bir core alıyor I/O işlemini başka bir Core alıyor, Dram ve Fast Cache işlemlerini başka birer Core alıyor, Data Service vs.. yani her bir işlem bir core üzerinde yürüyor. Işlerin hepsi Core ler arasında pay ediliyor. Buda örneğin Raid %100 utilize olurken mesela Data Service yatıyor yada % 30 u kullanılıyor. Core verimli kullanılamıyor. Bir Core dur durak bilmeden çalışırken diğeri performans sergileyemiyor. MCX le bu durum tüm coreleri bir Mix de toplayı tüm core leri tüm işlemler için ortak kullanıyor. Yani Raid, Fas Cache yada diğer işlemler hepsi tek bir mix edilmiş core üzerinde yürüyor. Multi Core yapı.

 

 

AKTİF – AKTİF Nedir

Aktif Aktif aynı anda verinin ayrı iki storage yazılabilmesi demektir. Bunuda EMC de yapan rünü Vplex’tir.

Vplex aynı Data Center içinde yada Fiber netwok ile bağlantı sağlanabilen yakın iki binada konumlanmış farklı iki storage ye veri yazılabilir. Araya Wan networkü girerse sistemden cevap alınamaz. Normal şartlarda senkron replikasyon süresi 5 ms. Yi aşmamalı. Yeni jenerasyon Vplex de 10 ms. Ye ye kadar verinin senkron oluşu tolere edilebiliyor. Bu sebeple yapı WAN ağlarda kullanılamaz. Vplex 15 yada 25 Ms. Dede çalışır. Ancak Müşterinin uygulaması buna izin verecekmi? Bu süre Donanımsal yetersizlikten değil müşteri tarafındaki uygulama ile ilgili bir konu.

Vplex bir Disaster Avoidance ürünüdür. Yani Disaster olmasına engel anlamında.

 

FAST Vp

Storagelerde Cache miktarı vardır. Bu miktar modele göre değişir. Makina büyüdükçe Cache miktarıda artar. Bu neye bağlı artar. Bu Makinanın kapasitesinin çıkabileceği oranın belirli %desi bu cache miktarını belikrler. Bunu VNX için düşündüğümüzde 6 Pb ye kadar çıkabilen bir sistemden bahediyoruz. Buda 6 tb. Lık bir cache satışı demek. Bu makina fiyatı milyon dolarları bulacak. Rekabeti arttırmak için. Cache miktarını daha az seviyede tutmalı yada müşterinin bu cache yapısını dizayn etmesine izin vermeliyiz. Bunu çözmek için EMC FAST Vp çözümü var. Bu yapı otomatik kullanılan verileri analiz ederek. Kullanılan veriyi Cachede tutarken kullanılmayan yada nadir kullanan veriyi ucuz disklerde saklamaya başlar.

 

FASH Teknolojileri

İki çeşit Flas teknolojisi vardır eMLS  ve SLC

eMLS

5 yıl boyunca problemsiz olarak günde 10000 write yapabilir disklerdir.

SLC

5 yıl boyunca problemsiz olarak günde 30000 write yapabilir disklerdir.

Kullanım Yerleri ve Açıklamalar

Fast Cache de kullanılacak olan disklerin SLC olması önerilir. Çünkü very ilk önce Cache ye yazılır. Bu alandaki disklerin hızlı olması gerekmektedir. Fast VP alanında kullanılacak olan disklerin eMLC olması tavsiye edilir.

Fast Cache SSD leri Fast VP yapısında kullanılabilir. Yani SLC Fast VP nin içindede kullanılabilir. Ancak eMLS teknolojisi Fast Cachede kullanılamaz. EMC bunu kesinlikle önermiyor. Teknik olarak kullanılabiliyor olsada ileriye dönük nasıl aksiyon alınabileceği kestirilemiyor. EMC de bu tarafta prestij kaybı yaşayarak müşterilerini madur etmek istemiyor.

 

Fast Cache Kapasiteleri

VNX 5200 de maksimum 600 Gb. Fast Cache kapasitesi yapılabilirken Vnx 5400’de 1 Tb. 5600’de 2 Tb. 5800’de 3 Tb. 7600 ve 8000 de ise 4.2 Tb. Lık bir Cache kullanımı söz konusu olabilir.

Fast Cache Özellikleri

Read ve Write yapabiliyor. Başka markalardada Fast Cache özelliği var ancak hem Write hem Read’I desteklemiyor.

 

Fast Cache ve Fast VP çok yararlı, performası iyi güzel teknolojiler ancak ucunda bütçe yatmaktadır. Müşterinin bütçesi şayet yeterli değilse. Her iki teknolojiyide almaya yeterli gücü yoksa, müşteri Fast Cache almaya yönlendirilmelidir. Özellikle Sorgu bağımlı çalışan yapılarda SQL, Oracle ve Citrix gibi yapılarda Fast Cache olmazssa olmazdır.

Fast Cache önerilirken ve Storage dizaynı yapılırken toplam kapasitenin %3 yada maksimum %4 ü olacak şekilde düşünülmeli.

Bir disk kümesinin %5 inin FLASH, %10 unun SAS %85 ininde NLSAS olduğunu varsayarsak.  Disk maliyetlerinin %68 ini FLASH lar %10 unu SAS lar %22 sinide NLSAS lar oluşturacaktır.

 

Bulut Mimarileri

Bulut mimarileri 3 şekilde kurulabilir. Bu nlar sırası ile

·         Müşteri Vendorlarla ayrı ayrı görüşerek kendi Sunucu ve Storagelerini alarak kendi Bulut yapısını kurabilir.

·         Vmware, Cisco ve EMC şirketlerinin bütünleşik bir çözümü olan Vblock çözümü. Bu çözümün içeriği Cisco Sunucu, Cisco Network, Vmware yapı ve EMC Storage den oluşur. Bu ürün için firmlar ortak bir page yada fix çıkarırlar bu yamalar yapıya yüklenir. Her bir marka için ayrı ayrı işlem yapılmasına gerek kalmaz. Yine bu yapı için tek bir çağrı yada telefon üzerinden destek alınabilir. Burdaki dar boğaz ve sıkıntı seçeneklerin az olması belirli alt yapı ve vendor bağımlı hale gelinmesi.

·         Müşteri şayet herşeyi kendi seçtiği bir bulut yapısı ile onun için seçilmiş ve tasarlanmış Vblock yapısını konuşturmak isterse ve bu şekilde bir bulut yapısı kurmak isterse EMC nin bu durum için çözümü Vspex teknolojisidir.

 

Vspex nedir

Vspex bir referans mimarı üründür. yani EMC dışındaki vendorlardan alınan, ürünler üzerinde olan verilerin yorumlanarak EMC ürünlerine verinin aktarılmasıda köprü görevi görür.

 

RecoverPoint

RecoverPoint müşteri şayet replikasyon yapacaksa Vnx alan yada almak isteyen müşterilerle muhakkak konuşulması ve anlatılması gereken bir üründür. Tüm Vnx serisi storage’lerde RecoverPoint splitter desteği vardır.

 

Recoverpoint Tanımı

RecoverPonint Any Appilication, Any Storage, Any Location, Any Pointing Time bir üründür. Yani aslında RecoverPoint bir replikasyon çözümünün dahada ilerisinde bir çözümdür. RecoverPoint bir appliance üründür ancak bu ürünün software tabanlı Virtual RP side vardır. Virtual RecoverPoint sadece ISCSI destekli çalışabilir ve tüm Esx ortamlarına entegre edilebilir.

 

Virtual RecoverPoint

Virtual RecoverPoint yerine göre konumlandırılması gereken bir üründür. bu ürün true put’u 50 ile 80 I/O arasında olan değerlerde tercih edilebilir. Daha yüksek performans ve I/O ihtiyacı varsa Appliance RecoverPoint tercih edilmelidir.

 

Bir lokasyonda Appliance RP tercih edilirken diğer lokasyonda Virtual RP tercih edilerek replikasyon yapılabilir.

 

RecoverPoint Ne Yapar

·         Wan Optimizasyonu yapar

·         Replikasyon yapar

·         DVR (Date Video Recorder – Kamera çekimi gibi anlık olarak istediğin ana dönebilme)

·         3rd Party replikasyon desteği vardır

·         Senkron ve Asenkron replikeyi anlık olarak karar vererek uygulayabiliyor

·         Önceliklendirilebilir transfer yapımına olanak sağlar

·         Uygulamalar arasında consistent sağlar

·         Verileri konsolide etme imkanı sağlar