Altyapıyı izlemek, BT ekibinin tüm kaynakları iyi yönetmesi her zaman önemli bir görevdir. VSphere sanal altyapısı kullanıyorsanız, sanal vm’lerinizi, host’larınızı ve vcenter yapınızın durumunlarınıda izlemeniz gerekmektedir. VMware kullanıcıları vCenter’daki belirli olaylar,koşullar ve durum hakkında bilgilendirilmek için, vsphere alarm altyapısını kullanmaktadır. Alarmları oluşturmadan önce, bunları yapılandırmamız gerekmektedir. Alarm oluşturulduğunda alarm hakkında doğrudan e-postanızda bir posta alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

E-Posta uyarıları, ofiste olmadığınızda vCenter altyapınızda meydana gelen sorunları,problem hakkında bilgi sahibi olabilir ve alarm düzeyine göre aksiyon alabilirsiniz.

vSphere 8′deki alarm yapılandırması, sanal ortamın sağlığını izlemek, hataları tespit etmek ve uygulamaların kesintisiz çalışmasını sağlamak için çok değerli bir araçtır.

vSphere 8.0’da ilk olarak E-posta alabilmemiz için mail ayarlarını yapmamız gerekmektedir. vCemter > Configure > Settings > General > Mail giriş yapıyoruz.

Resim-1

Mail server ayalarını yapmak için, bir e-posta sunucunuzun bilgileri ve , vCemter’ınızın FQDN’sini yazdıktan sonra save diyerek  settings sayfasından çıkalım.

Ufak bir not; Exchange sunucunuz’dan relay(izin) hakkı vermeyi unutmayınız.

Resim-2

Configure > More > Alarm Definitions bölümünde ayarları yapılandıralım. Add diyerek alarm definition oluşturmaya başlıyoruz. Burada alarm ismi vererek ilgili target’ı seçerek başlayabiliriz.

Resim-3

İkinci adım alarm rule bölümünde ise, rule tanımı yaparak next diyerek devam ediyoruz. Burada dikkat edilecek konulardan bir tanesi ise “Trigger the alarm and” bölümünden alarm düzey tipini seçmeniz gerekmektedir.

  Resim-4

Son yapılandırma tarafını kontrol ettikten sonra direk create tıklayıp oluşturabiliriz.

Resim-5

Ayrıca oluşturmuş olduğumuz alarmlar’a veya var olan alarm’lara schecduled tasks belirleyerek alarm yapılandırmasını günler,saatler veya aylık olarak ayarlayabilirsiniz.

Resim-6