VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ağ) 1996’da Peer-to-Peer (P2P) protokolü ile iki bilgisayar arasında oluşturulan özel sanal bir ağ ile ortaya çıkmıştır. Başta özellikle şirketler tarafından benimsenen VPN teknolojisi, uzaktan çalışanların fiziken şirketteymiş gibi şirket ağına bağlanmalarını sağlarken şirket ağının küresel internet ile olan veri alışverişinin güvende olmasını sağlıyor.

Web site ve servislerine karşı gerçekleşen erişim engelleri dolayısıyla bireyler arasında da popülerlik kazanan VPN günümüzde hizmet olarak yazılım (SaaS) halini almıştır.

VPN programları internet bağlantısını şifreler ve gizler. Bunu çeşitli tünelleme ve şifreleme algoritmaları ile gerçekleştirirler.

 • Point to Point Tunneling Protocol: Noktadan Noktaya Tünelleme protokolü sağladığı düşük şifreleme oranı dolayısıyla hızlıdır fakat iyi bir güvenlik sağlamaz. Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir standart olarak görülen AES (Advanced Encryption Standard) şifrelemesini desteklemez. Kurulumu basittir, erişime engelli olan web sitelere erişmek için kullanılabilir.
 • Layer 2 Tunneling Protocol/Internet Protocol Security: L2TP/IPsec tünelleme protokolü hızlı kabul edilmez ve güvenliği . Veri paketlerinin kapsüllenmesi iki kere gerçekleştirildiğinden dolayı işlem gücü gerektirir. Güvenlik duvarları tarafından engellenebilir.
 • OpenVPN: VPN protokolleri arasındaki en yüksek performansı sağlayan protokoldür. Açık kaynak koduna sahiptir, en iyi güvenliği sağlar.
 • Secure Socket Tunneling Protocol: SSTP, OpenVPN’in sağladığı birçok imkanı sağlar fakat sadece Windows cihazlarda çalışır.
 • Internet Key Exchange Version 2: IKEv2 en yeni ve en gelişmiş olan protokollerden biridir. Hızlı ve güvenlidir. Birçok platformda çalışır.

İnternette bir web siteye girmek istediğinizde cihazınızdan IP adresinizle birlikte veri paketleri küresel internete doğru yola çıkar. Bilgisayarınıza bir VPN programı indirdiğinizde bu veri paketleri kullanılan tünelleme protokolü ile başka IP adresi ile kapsüllenir ve şifreleme algoritmaları ile şifrelenir. Bu şekilde veri paketlerinizin içeriğini internet servis sağlayıcınız dahi göremez.

DNS sızıntısı olmadığı takdirde internette gizli ve anonim olursunuz. DNS sızıntıları bazı bilgilerin üçüncü partiler tarafından görülmesine sebep olabilir. Örneğin, VPN ile internette gezinirken DNS sızıntısı yaşarsanız internet servis sağlayıcınız hangi web sitelere girdiğinizi görebilir.

VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, DNS sızıntılarının VPN sağlayıcısının DNS koruması sağlayamadığında, VPN sağlayıcısının DNS korumasının iyi olmadığında ve VPN’in bağlantı sorunu yaşadığında gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Bir VPN programı kullanmaya başlamadan önce VPN sağlayıcısının kill-switch özelliğine sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kill-switch ile internet bağlantısı problemi yaşadığınızda internet bağlantınız kesilir ve IP adresinizin ortaya çıkması ve internet servis sağlayıcınızın sunucularını kullanmanız engellenir.

VPN Ne İşe Yarar?

 • VPN ile erişime engelli web sitelere erişebilirsiniz.
 • VPN ile yurtdışındayken kendi ülkenizin web sitelerine rahatlıkla ulaşabilir ya da gittiğiniz ülkenin erişime engelli olan web sitelerine ulaşabilirsiniz.
 • VPN ile kafe, havaalanı ve otel gibi ortak Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz.
 • VPN ile internet bağlantınızı ortadaki adam saldırıları gibi siber saldırılara karşı güvende tutabilirsiniz.
 • VPN ile ülkenizde mevcut olmayan fakat başka ülkelerde mevcut olan web içeriklerine ulaşabilirsiniz.
 • VPN ile verilerinizi şifreleyerek ve gizleyerek anonim olabilirsiniz.
 • VPN ile sanal olarak özgürlüğünüzü sağlayabilirsiniz.

 

Her VPN programı güvenli değildir. VPN’i gizlilik ve güvenlik açısından kullanıyorsanız ücretsiz VPN programlarından kaçınmalı ya da kendi VPN sunucunuzu kurmalısınız. Ücretsiz VPN programları bir casus yazılımı görevi görebilir ve internet aktivitelerinizi kaydedebilir. Birçok ücretsiz VPN programı finansal kazanç sağlamak amacıyla kullanıcılarının verilerini üçüncü partilere satmaktadır.

VPN seçerken VPN’in internet aktivitelerinizi sunucularında kaydetmediğinden emin olmalısınız.