vSphere’de sanal makine swap dosyası konumunu yapılandırmak, sanal makine için swap dosyasının depolanacağı yerin belirlenmesini sağlar. Varsayılan olarak, swap dosyası sanal makinenin disklerinin bulunduğu aynı yerde depolanır. Ancak, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak swap dosyasını farklı bir konuma taşıyabilirsiniz.

Swap dosyasını başka bir yerde saklamayı da seçebilirsiniz.Esxi host’un kullanılmayan yerel diskleri olabilir ve swap dosyalarını barındırabilecek yeterli depolama varsa, storage alanından(SAN) değerli disk alanından tasarruf edebilir.

Örneğin, ortamınızda 50 sanal makineye ve toplam 800 GB diske sahip 6 host’unuz varsa, yapılandırma yoluyla 800 GB depolama tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ancak, SAN’larına daha fazla depolama alanı eklemek daha iyi olacağından,swap dosyası depolaması içinde sabit diskler satın alınmamalıdır; çoğu zaman host üzerinde kullanılmayan bir yerel sabit diskle gelmektedir.

Swap dosyasının konumunu yapılandırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

vSphere Client ile vCenter Sunucusuna bağlandıktan sonra, ilgili cluster’dan > configure > configuration > general > edit giriş yapıyoruz.

Resim-1

Edit Cluster Settings bölümünde “Datastore specifed by host” seçtikten sonra ok ile sayfamızı kapatıyoruz. Sonra cluster’ımızın altında ekli olan esxi hostlar’a geçiyoruz.

Resim-2

İlgili host’u seçtikten sonra configure > virtual machine > swap file location > Edit tıklayıp buradan ilgili datastore seçebiliyoruz.

Resim-3