The SysAdmin Guide to Azure Infrastructure as a Service (Iaas)

Azure ekosistemi, BT profesyonellerinin kavraması ve benimsemesi için hızla kritik bir platform haline geliyor. Ancak güvenliği, yönetilebilirliği ve maliyet kontrolünü sürdürürken bunu nasıl yaparsınız?
İster doğrudan bulutta yeni VM’ler yapıyor olun, ister kendi veri merkezinizde VM’lere sahip olun ve Azure’a geçiş yapmak istiyor olun, ister nerede yaşadıklarına bakılmaksızın VM’leri bulut tabanlı araçlarla yönetmek istiyor olun, SysAdmin Guide to Azure Hizmet Olarak Altyapı (Iaas), size yüksek performanslı bir Azure IaaS ortamı kurmayı ve sürdürmeyi öğretecektir.

Deneyimli BT danışmanı ve eğitmeni Paul Schnackenburg tarafından yazılan Altaro’nun 100’den fazla sayfalık ücretsiz ikinci baskı e-Kitabı, sanal makinelerin nasıl oluşturulacağını, doğru şekilde boyutlandırılmasını ve yedekleme ile birlikte depolama, ağ iletişimi ve güvenliğin nasıl yönetileceğini kapsar. Ayrıca sanal makine gruplarını nasıl çalıştıracağınızı, şablonlara dayalı kaynakları dağıtmayı, güvenliği yönetmeyi ve altyapınızı otomatikleştirmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, IaaS’ye çok fazla otomasyon getirmenize yardımcı olmak için Automanage ve Azure Arc ile ilgili iki yeni bölüm vardır ve tümü zamanınızın yükünü azaltır.
Son birkaç yılda önemli ölçüde değişen şeylerden biri, IaaS VM’lerini PaaS hizmetlerine daha çok benzetmeye yönelik geçiştir. VM’ler harikadır, ancak çok fazla bakım ve özen gerektirirler, oysa işin gerçekten ilgilendiği tek şey, içinde çalışan uygulamalar ve verilerdir. Bu, yönetilen Kubernetes (AKS) ve Azure İşlevleri (sunucusuz) gibi PaaS hizmetlerinin popülerliğini açıklar.
Bulutta yeniyseniz (veya Amazon Web Hizmetleri ve/veya Google Bulut Platformu deneyiminiz var, ancak Azure’da değilseniz) bu e-Kitap, gelişmiş becerilerin yanı sıra temel bilgileri de kapsayacaktır. Ve bulutta işlerin ne kadar hızlı değiştiği göz önüne alındığında, bunun nedenini (nasıl olduğunu da) kapsar, böylece özellikler ve arayüzler güncellenirken nasıl devam edeceğinizi bilirsiniz.

Hemen buradan indirebilirsiniz.