Resim-1

AFAD’ın Acil Çağrı mobil uygulaması üzerinden acil durumlar için yardım talebi oluşturulabiliyor ve yetkililerle paylaşılabiliyorsunuz. AFAD uygulaması, açıldığı andan itibaren kullanıcıya en yakın toplanma bölgesini ve insanların o bölgelere ulaşabilmesi için yol tarifi göstermektedir. (Telefonunuz konumunu açmayı unutmayınız)

Uygulamayı Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler ?

Resim-2

AFAD uygulamasını Google Play Store ya da Apple Store üzerinden indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra telefon numaranızı girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında SMS ile telefonunuza gelen kodu uygulamaya girerek doğrulama yapıyorsunuz. Doğrulama sonrasında TC Kimlik No bilginizi de girerek uygulamaya erişebilirsiniz.

Uygulama konum bilginiz sayesinde bulunduğunuz bölgeye en yakın toplanma bölgesini arayıp size harita üzerinden gösterecektir.

Resim-3

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra uygulamanın hemen altında bulunan Acil Arama kısmından acil destek talebi oluşturabilirsiniz. Acil Arama çağrısı başlatıldığında sistem sizi otomatik olarak 112 Acil Servis merkezine bağlıyor. Bu aşamadan sonra afetzedenin durumu ile ilgili sizden bilgi isteniyor. Eğer konuşamayacak durumda olsanız bile önceden hazırlanmış yazılı metinler sayesinde iletişim kurabilirsiniz.