Backup alır iken disk bozulması birçok şekilde olabilir. Belki de storage için kullandığınız NAS’taki sürücülerden birinde problem oluşabilir. Backup için kullandığınız dosya sisteminde sorunlar vardır ve belirli bir veri bloğunu işleme koyamamakta ve hata almakta olduğunuzu varsayalım. Bu durumda ALTARO Monitör Backup Data Health devreye koyarak backup’ın sağlıklı alınıp alınmadığını bir problem olup olmadığını buradan görebilirsiniz.

Backup Health Monitor çalışma mantığı, backup alır iken durumu izler, bir bozukluk olduğunu tespit eder ise o bölümü işaretler ve farklı diske yazmaya başlar ve kendi içinde backup’ın sağlıklı alınması için bir mekanizma  döngü sağlamaktadır.

Altaro giriş yapıyoruz.

Resim 1

Dashboard > Sandbox & Verfication > Backup Health Monitor tıklayalım. Burada akılda tutulması gereken şey, taranan daha fazla yedeklemenin tamamlanması için daha büyük bir zaman penceresine ihtiyaç duyabileceğiniz anlamına gelmektedir , bu nedenle buna göre plan yapmanızı tavsiye ederim.

 

Resim 2

Verify bölümünden kaç günlük yedek doğrulamasını ister iseniz o günü belirtebilir siniz. Minimum 1 , Maximum 30 Gün Veya Tümü (ALL) seçebilirsiniz. Health bölümünde yine saat aralığı belirtebilirsiniz.

Ayarları yaptıktan sonra sağ alt  Save Changes tıklayıp kaydetmemiz yeterli olacaktır.

Resim 3