Dell CloudIQ, Dell altyapınızın performansını ve kapasitenizi izlemek için kullanılabilen bir Servis  Yazılım uygulamasıdır. Desteklenen donaımlar arasında PowerStore, PowerMax, PowerScale, PowerVault, PowerFlex, Unity, SC Series, XtremIO, VxBlock, VxRail, PowerSwitch, Connectrix, PowerEdge, PowerProtect DD, PowerProtect Data Manager ve APEX Veri Depolama Hizmetleri bulunmaktadır. Ayrıca VMware entegrasyonu sağlamaktadır. Akıllı, proaktif ve öngörücüdür ve sorunları çevreyi etkilemeden önce size bildirir ve reaktif yönetimden proaktif yönetime geçmenize olanak tanımaktadır. İnternet erişimi olan her yerden veya bir iOS ve Android mobil uygulaması aracılığıyla kolayca erişilebilmektedir.

 

Resim-1

CloudIQ’nun Proaktif Health Puanı, storage ortamındaki olası güvenlik açıklarını belirlemenin ve anlamanın kolay bir yolunu sunmaktadır. Predictive Analytics, gelecekteki kapasite artışı ve performans ihtiyaçlarını belirlemek için öğrenir ve ortamınıza uyum sağlamaktadır.

Resim-2

CloudIQ, iş kararlarını yönlendiren storage analitiği ile BT organizasyonunuzun bir uzantısıdır. TCO’yu Azaltabilirsiniz, Web üzerinden her yerden yönetebilirsiniz, self-servisi artırıp ve kalite çözümlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Resim-3

CloudIQ giriş yapalım. Dashboard sayfamızda kaç tane ürün bağlı, system durumlarını, pool arızalarını, alertleri tek bir ekrandan görebilirsiniz. Bu alarmların her birini yapılandırıp mail olarak sizlere de gelebilir.

Resim-4

Örnek olarak System Health > Server bölümüne girdiğimde CloudIO ekli olan serverları görebiliriz. Buradaki alarmları, arızaları, security ile açıkları görebiliriz.

Resim-5

Kritik alarmı olan bir sunucumuzun üzerini tıkladığımızda bizlere score , invertory ve performance bilgilerini gösterecektir. Score history bölümü bizler için önemli çünkü sunucunun son 1 yılın geçmişini görebiliyorsunuz. Örnek şu tarihte memory arızalandı hangi slotta bunları hepsini kayıt etmektedir.

Resim-6

Ortamınıza Vxrail var ise içindeki VMware ortamının içindeki vm sunuculara kadar sağlık durumunu izleyip raporlayabiliyorsunuz. Inventory > Virtualization bölümünden Vxrail ortamını ekleyip tüm vm’leri görebilirsiniz.

Resim-7

Storage Capacity ortamınızı Capacity > System Capacity altında görebilirsiniz.

Resim-8

Lifecycle ile end of life, primary support, end of renewal ve end of service life görebilirsiniz. Rapor olarak çıktısını alabilir mail olarak kendinize gönderebilirsiniz.

Resim-9