Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler tarafından desteklenen Dell EMC PowerEdge MX modüler çözümü , geleneksel uygulamaların performansını artırabilen iş yükü ortamlarını dağıtmasına olanak tanıyan yenilikçi, esnek bir mimari sunmanktadır. Bu ortamlar ayrıca şimdi ve gelecekte değişen operasyonel gereksinimlerinizi dinamik olarak ölçeklendirebilir ve bunlara yanıt verebilir. MX, geleceğin teknolojileri geliştikçe işlemcileri, bellek cihazlarını ve hızlandırıcıları birbirine bağlamak için tasarlanmış açık sistem yapı tabanlı bir mimari olan Gen-Z’yi desteklemektedir.

Dell EMC PowerEdge MX, değişen iş yükü taleplerine uyum sağlamasına ve uygulamalardan daha iyi performans almasına olanak tanıyan, talep üzerine ayrıştırılmış tamamen tüketilebilir kaynaklar oluşturmak için bilgi işlem, storage ve network varlıklarından oluşan paylaşılan havuzlardan yararlanarak geleneksel altyapının sınırlarını gevşetmektedir.

 

Resim-1

Şekillendirilebilir bir veri altyapısı kaynağı ve sunucusu olarak Dell EMC Kinetic tabanlı çözümler, önceki sunuculara göre daha ince ayrıntı düzeyiyle ayrıştırılabilir. Bunun anlamı, geçmişte bellek, I/O network, fiziksel storage cihazları, compute socket ve core’ların tek bir görüntü örneğine atandığıdır. Tek görüntü örneği, Linux veya Windows tabanlı bir işletim sistemi (OS), KVM, Microsoft Hyper-V, Nitro (AWS), Oracle, VMware vSphere ESXi veya Xen gibi bir hipervizör ve diğerleri olabilir. Oluşturulabilir tabanlı bir çözümle, sunucunun tamamı veya anakart(lar) ve kaynakları tek bir işletim sistemine çıplak metal (BM) veya Metal as a Service (MaaS) örneği veya bir hipervizöre atanmak yerine, farklı kaynaklar çeşitli örneklere tahsis edilebilir.

Bununla birlikte, hipervizörlerdeki fark, bir sunucunun tüm fiziksel kaynaklarının (bilgi işlem, bellek, I/O, storage aygıtları, GPU, FPGA/ASIC) işletim sistemine, hipervizöre veya bileşim yazılımına tahsis edilmesi ve ardından vCPU’nun oluşturulmasıdır.

Dell EMC PowerEdge MX7000, fiziksel MX kasasının dışında da gösterilebilen, node başına dahili bir yapı konektörüyle geleneksel donanım tabanlı orta düzlemi ortadan kaldırır. Sunucu ana kartı kaynak node kenarında endüstri standardı bir konektör kullanarak, kullanılabilir hale geldikçe veya geliştikçe farklı sunucu I/O bağlantılarından yararlanılabilir.

Talep üzerine herhangi bir sunucu yapılandırması oluşturabilirsiniz,
Donanımı belirli iş yükleri için optimize edebilirsiniz.
HCI, Yazılım tanımlı ve dense sanallaştırma
Büyük Veri, Veri Analitiği, ERP, Veritabanı vb.

Teknolojiler geliştikçe, kullanılabilir hale geldikçe bağımsız olarak konuşlandırılabilirler

Dell EMC PowerEdge MX7000 Bilgi İşlem kızakları, yerel yerleşik NVMe sürücülere (modül başına) sahip iki ve dört soket modülü olan MX740c (tek genişlik) ve MX840c (çift genişlik) içerir. Bu ilk bilgi işlem modülleri, 28 adede kadar Çekirdeğe ve altı (6) TByte’a kadar belleğe sahip Cascade Lake Intel Xeon ölçeklenebilir işlemcileri destekler. MX740c altı (6) adede kadar yerel NVMe, SAS veya SATA sürücüsünü desteklerken, MX840c sekiz (8) adede kadar yerel sürücüyü ve maksimum sekizi destekler. Bu yerel yerleşik sürücülerin, paylaşılan storage tabanlı sürücülere erişebilen yanı sıra diğer modülleriyle de paylaşılabileceğini unutmayın. MX7000 kasası, sekiz adede kadar MX740c ve dört MX840x sunucuyu destekleyebilir.

PowerEdge MX altyapı ekosisteminin en son üyesi olan Dell EMC PowerEdge MX750c , olağanüstü ölçeklenebilirlik için tam özellikli, yüksek performanslı sunuculardır. MX750c, iki adet 40 çekirdekli 3. Nesil Ice Lake Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemcilere sahip tamamen yapılandırılabilir. Her bir PowerEdge MX750c, 32 DDR4 DIMM yuvasını ve altı adede kadar 2,5 inç SAS/SATA (HDD/SDD) veya Express Flash NVMe PCIe SSD sürücüsünü destekler. PowerEdge MX7000 kasasına en fazla sekiz MX750c sunucusu kurulabilir.

SDS (vSAN), SQL, ERP ve yoğun sanallaştırma gibi çeşitli, veri ağırlıklı iş yüklerini destekleyin
Tek tek sürücüleri iki soketli MX740c, MX750c ve dört soketli MX840c sunucularla eşleyin
Doğrudan bağlı SAS ortamınızı PERC ve HBA storage denetleyicisi seçenekleriyle yapılandırabilir
Çift bağlantı noktalı 12 Gb/sn SAS, çalışır durumda takılabilir sürücüler ve çalışırken servis verilebilir genişleticiler ile kritik iş yükleriniz için yüksek kullanılabilirlik sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Sunucu I/O Connectivity Seçenekleri;

MX5108n Ethernet Switch with 8 x 25GbE (server facing ports), 2 x 100GbE ports, 1 x 40GbE port, 4 x 10GbE ports
MX9116n Fabric Switching Engine (e.g., Kinetic fabric) with 16 x 25GbE server facing ports, 2 x 100GbE/8 x 32GFC unified ports, 2 x 100 GbE ports and 12 fabric expansion ports
MXG610s Fibre Channel Switch with 16 x 32GFC internal ports, 8 x 32 GFC SFP+ ports and 2 QSFP (4 x 32GFC) uplink ports

Resim-2

Dell EMC, PowerEdge MX’de kasa yönetimi için OpenManage Enterprise Modular’ı kullanır. Ana ekranda zengin bilgi ve seçenekler görüntülenir. GUI’nin üst kısmındaki ana sekmeler Home, Devices, Configuration, Alerts, Monitor, ve Application Settings’dir. Ana Sayfa sekmesi bize, her biri daha ayrıntılı olarak incelenebilecek Genel Bakış, Donanım, Ürün Yazılımı, Uyarılar, Donanım Günlükleri ve Ayarlar gibi seçenekler sunmaktadır.