Merhaba değerli arkadaşlar, sysprep (sistem hazırlama aracı) Microsoft tarafından yazılmış güzel bir windows uygulamasıdır.

Sysprep ile windows imajını aldıktan sonra template çevirerek sunucu talebi geldiğinden bu sunucu deploy ederek temiz yeni sysprep yapılmış sunucumuza hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlk olarak sunucumuzun gerekli yapılandırmalarını ve güncellemelerini yaptıktan sonra başlat/çalıştır/sysprep yazarak veya C:\Windows\System32\Sysprep dizininden ulaşıyoruz.

Sysprep uygulamasını sağ tıklayıp  / Run as administrator çalıştırıyoruz.

Uygulama açıldıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, “Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi (OOBE) Moduna Gir (Enter System Out-of-Box Experience (OOBE) )” seçenği seçili Genelleştir (Generalize) seçeneği işaretli, Kapatma seçeneğini ise Kapat (Shut Down) olarak seçtikten sonra tamam butonuna tıklayıp işlemi başlatalım.

Başarılı bir şekilde sysprep hazır hale gelmiş oluyor.Bu işlemler bittikten sonra VMware vSphere Client sysprep yaptığımız sunucuya sağ tıklayıp convert to template seçerek template mizi oluşturmuş oluyoruz.