Merhaba değerli arkadaşlar,

Dell sunucuları donamımsal olarak manage edebilmek , Raid yapısını değiştirip disk ekleme disk çıkartma vb işlemler için ( kesinti olmadan ) , sunucu üzerindeki hataları ve ileride oluşabilecek hataları görebilmek ve donanımsal sorunlarda log olabilmek için Dell tarafından geliştirilen Dell Open Manage Programının uygun versiyonunu ESX host üzerinde kurulumunu yaparak Network üzerinden Windows yüklü client üzerinden yönetimini yapabiliriz.

İşlem için ;

  • Host üzerindeki donıma ve ESX versiyonuna uygun OpenManage Programını indirmek.
  • Hosta VMware vSphere Client üzerinden bağlanıp “Maintanance” moda almak
  • ESX uyumlu OMSA yazılımının *.zip uzantılı veya *.vib uzantılı dosyayı Hostun database ine yüklemek. (işlem için önceden Security tabından SSH desteğinin açık olması gerekiyor.)
  • Putty vb . program ile sunucuya SSH ile bağlanıp OMSA yazılımını yüklemek.
  • Sunucuyu reboot edip VMware vSphere Client üzerinden sunucuyu Maintinance modtan çıkartmak
  • OMSA yazılımının Web versiyonunun Network üzerindeki client’a kurulumunu yapmak.
  • Client üzerinden OMSA çalıştırılıp ESX host Ip üzerinden bağlanmak

Host üzerindeki donıma ve ESX versiyonuna uygun OpenManage Programını indirmek.

Support.dell.com sitesinden Driver Download tabından Sunucu modeli seçilerek listelenen işletim sistemlerinden ESX versiyonumuzu seçeriz Catagory olarak “System Managment “ seçilir. Listelenen seçimde Dell OpenManage Offline Bundle and VIB for ESXiseçilerek en son versiyonu download edilir.

Bağlantı link :
http://www.dell.com/support/drivers/us/en/555/DriverDetails/Product/poweredge-r720?driverId=WWT8H&osCode=XI51&fileId=3105465437&languageCode=EN&categoryId=SM

Hosta VMware vSphere Client üzerinden bağlanıp “Maintanance” moda almak

Windows client üzerinde yüklü olan Vmware vSphare Client programı ile ESX hosta login olup sunucu üzerindeki yükte dikkate alınarak hostun üzerinde gelip “Enter Maintinance Mode “ çalıştırılarak sunucu üzerinde çalışma yapılaması reboot vb işlemlerde kesinti yaşanmamasını sağlamış oluruz.

ESX uyumlu OMSA yazılımının *.zip uzantılı veya *.vib uzantılı dosyayı Hostun database ine yüklemek

Support.dell.com sitesinden indirdiğimiz OMSA yazılımını ESX hostumuzun datastore’una kopyalayıp daha sonrasında buyazılımı çalıştırmamız gerekiyor. Bu işlem için ESX hostumuzun SSH desteğinin açık olması gerkiyor. Hostumuza “VMware vSphere Client” üzerinden bağlanıp Configuration> Security Profile> Açılan menüden Services altında> Properties seçilerek SSH seçilir ve SSH servisi start edilir.

 

Bu işlemden sonra thirty-part program ile ( WinSCP kullanılabilir) sunucunun datastore bağlantı yapılarak indirilen dosyayı
var>log>vmare altına kopyalanır.

Putty vb . program ile sunucuya SSH ile bağlanıp OMSA yazılımını yüklemek

İndirilen dosyanın kurulumu için Putty programı yardımıyla sunucuya login olunur.

Komut satırana
> cd var/log/vmware çalıştırılır
ls komutu ile dosyanın kopyalandığı kontrol edilir.
esxcli software vib -d OM-SrvAdmin-Dell-Web-7.2.0-6945.VIB-ESX51i.zip komutu çalıştırılır .

Gelen ekrandan kurulumun raporu takip edilir. Kurulum başarılı olarak tamamlandı uyarı alındı ise Komut satırına
reboot komutu girilerek sunucu reboot edilir.

Sunucu sorunsuz olarak boot edildikten sonra yapılan kuurlumu sorunsuz olarak tamamlandığını kontrol etmek için sunucu SSH desteğinin açık olduğu kontrol edilerek sunucuya ssh bağlatısı yapılarak consol ekranına
esxcli software vib list | grep OpenMange komutu yazılarak kurulu olan programın versiyonu görebiliriz.

Sunucuyu reboot edip VMware vSphere Client üzerinden sunucuyu Maintinance modtan çıkartmak

ESX host üzerine software kurulumu tamamlandıktan sonra sunucuya tekrar “VMware vSphere Client” üzerinden bağlanılarak sunucu üzerine gelerek
Exit Maintanence komutu seçilerek Maintanence mod tan çıkılır.

OMSA yazılımının client üzerinde kurulumu :

ESX hostumuzun
Ip sine erişebileceğimiz client üzerinde OMSA yazılımının kurulması için
http://www.dell.com/support/drivers/us/en/04/DriverDetails/Product/poweredge-r720?driverId=PWX4G&osCode=WS8R2&fileId=3105467401&languageCode=en&categoryId=SM

Linkinden veya daha güncel versiyonu için support.dell.com sitesinden kullandığımız server modeli ve sunucuyu manage edecek client ın OS seviyesine uygun versiyonu seçilerek download edilir. Install adımları takip edilerek kurulum tamamlanır.

Client üzerinden OMSA çalıştırılıp ESX host Ip üzerinden bağlanmak

Client üzerinde kurduğumuz OMSA yazılımının çalıştırılarak ( masaüstünde kısayolu veya başlattan Dell>OpenManage > ServerAdministrator) açılan Explorer sayfasına “Manage Remote Node” seçilerek OMSA nın remote olarak çalışması sağlanır.Ekranda bulunan Hostname/Ip Adress kısmına ESX hostumuzun IP adresi ve kullanıcı adı, şifre bilgileri girilerek sisteme login olunur. Bağlantı sırasında Sertifika ile ilgili hata alınırsa “Ignore certificate warnings” check box kısmına check atıalrak bağlantı sağlanır.

Ekran ile karşılaşılır. Tamamen GUI arayüzü ile sunucuyu raid yapısını manage edebilir. Sunucu donanımı hakkında bilgi alınabilir , üzerindeki loglar takip edilerek geçmişte yaşanan donanım problemleri gözlemlenebilir.