Digital Transformation Cloud Native, Günümüzde daha fazla işletme, uygulamaları buluta taşıyor. 2019 Cloud Security Alliance (CSA) raporuna göre, kuruluşların yaklaşık yüzde 70’i kurumsal kaynak planlama (ERP) uygulamaları için verileri buluta taşıyor. Ve bu kuruluşların yaklaşık yüzde 90’ı bu uygulamaların iş açısından kritik olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte, kuruluşlar, on yıl önce birçoğunun buluta taşınmasını engelleyen aynı sorunlardan endişe duyuyor. CSA raporuna yanıt verenler, hassas verilerin taşınması, güvenliği sağlama ve uyumluluğun sürdürülmesi ile ilgili endişeleri geçişin önündeki en önemli engeller olarak sıraladı.

Birden fazla bulutu yönetmek bu endişeleri artırabilir. “Özel bir bulut kurmak ve işletmek zor olabilir ve kritik hizmetlerin otomasyonu ile ilgili birçok karmaşık karar içerir; altyapı ve hizmetlerin yönetimi, optimizasyonu ve ölçeklendirilmesi; tutarlı SLA’lar ve güvenlik sağlamanın yanı sıra, ”diyor VMware’in Bulut Yönetimi iş biriminde ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Purnima Padmanabhan. “Bu karmaşıklık, genel ve yönetilen bulutların eklenmesiyle daha da artıyor; kuruluşların bulutlarda hizmetleri güvence altına almasını, optimize etmesini ve aracılık etmesini gerektiriyor.”

VMware, işletmelerin çoklu bulut yönetiminin karmaşıklıklarını kontrol ederken modern uygulama geliştirmeye güç vermesine yardımcı olabilecek bir dizi çözüm sunar. Bu çözümler, birden çok bulutun merkezi, otomatikleştirilmiş yönetimini sağlar ve işletmelerin önemli yeni konteyner ve Kubernetes teknolojilerini benimsemesine yardımcı olur.

Geliştiriciler, bulutlarda tutarlı bir altyapı kullanarak ve tutarlı araçlar ve süreçler sağlayarak, en üretken olmaları için ihtiyaç duydukları bulut kaynaklarını kullanma esnekliğine sahip olurlar.

Resim – 1

VMware çözümleri, işletmelerin bu tutarlılığı sağlamasına ve çoklu bulut ortamları üzerindeki denetimden ödün vermeden geliştirici çevikliğini artırmasına olanak tanır. VMware Bulut Yönetim Platformu, temel işlemleri otomatikleştirir ve müşterilere hem özel hem de genel olmak üzere birden çok buluttaki etkinliği görüntüleyebilecekleri tek bir “cam bölme” sunar. Platform şunları içerir:

VMware vRealize Suite – Kurumsal kullanıma hazır bir çoklu bulut yönetim platformu
VMware Cloud Foundation – Bilgi işlem, depolama ve ağ görselleştirmeyi kapsayan bir bulut altyapı platformu
VMware vCloud Suite – vRealize Suite ile VMware vSphere sunucu sanallaştırma platformlarını birleştiren kurumsal düzeyde bir bulut altyapısı ve yönetim çözümü
Tüm bulutların tek bir görünümü esnekliği artırmaya yardımcı olabilir. Padmanabhan, “Nihayetinde müşteriler genel ve özel bulutları kendi başına bulutu önemsedikleri için değil, bu sadece bir amaç için bir araç olduğu için değil, bu hibrit çözüm onların uygulama ihtiyaçlarını karşıladığı için” diyor. “Misyonumuz, müşterilerin bulut ortamı kombinasyonu ne olursa olsun çalışmasına olanak tanıyan bir bulut yönetim sistemi sunmaktır.

• Kurulumun karmaşıklığını ve dolayısıyla risk ve maliyetini önemli ölçüde azaltabilir,
• Tüm süreçte çeviklik, esneklik, güvenilirlik, birlikte çalışabilirlik ve güvenlik sağlayabilirsiniz.
• Mevcut iş yüklerini aşamalı olarak ele almayı mümkün kılın araçlar, süreçler, politikalar ve prosedürleri elde edebilirsiniz.
• Hem uygulama geliştiricilerinin hem de operasyon mühendislerinin ihtiyaçlarını karşılayarak hem işlerinde mükemmelleşmek ve BT’yi inovasyonda bir iş ortağı yapabilirsiniz.

Resim -2

vSphere Integrated Containers üç ana özelliğe sahiptir: portal, registry ve engine. Portal, contanier yönetmek için bir kullanıcı arabirimi ve bir API,repositories, images, hosts,ve instances sağlamaktadır.

Bu yetenekler, VMware müşterilerinin üretime hazır bir kuruluş sunmasına olanak tanır, geliştirme ekiplerine bir konteyner çözümü oluşturmak zorunda kalmadan ayrı, özel konteyner altyapı oluşturabilirsiniz.vSphere Integrated Containers content magenement portalını aşağıdaki resim’den görebilirsiniz.

Resim – 3

Photon Platform, veri merkezine ölçek ve performans getirir, böylece işletmeler, kurum içinde çeşitli kullanım durumlarını uygun maliyetli bir şekilde yerine getirebilirler:
• Kubernetes as a Service: Developers Kubernetes dağıtabilir, yeniden boyutlandırabilir ve alınmış uygulamaları geliştirmek, test etmek ve otomatikleştirmek için container oluşturabilir.
• Platform as a Service: Photon Platformu, Pivotal Cloud Foundry ile entegre olarak bulut için uygulamalar oluşturur ve ölçeklendirir.
• Continuous integration and delivery: Photon Platformunun basitliği
CI / CD ardışık düzenini tekdüzelik ve yeniden kullanılabilirlikle iyileştirir, özellikle yüksek konteyner karmaşası olan ortamlar için kullanılır.
• API-managed on-premises cloud: BT çok sayıda kaynağı dağıtabilir ve RESTful API aracılığıyla yönetimlerini otomatikleştirin.
• Security: VMware Lightwave güvenlik hizmeti uygulamaları korur.

Resim -4