Merhaba  değerli arkadaşlar , bu makalede Emc avamar’ın kurulumunu anlatacağım.

Yüklemeye başlamadan önce;

  • Appliance üzerinde eth0 ve eth2 network’e bağlanır.
  • Aşağıdaki belirtilen paketler indirilir

o   avinstaller-bootstrap-7.0.2-43.sles11_64.x86_64.run

o   dpnnetutil-7.0.2-43.run

o   AvamarInstallSles-7.0.2-43.avp

 

Yukarıda belirtilen paketler indirildikten sonra,

/data01/avamar/repo/packages dizinine AVP uzantılı olan dosya kopyalanır. Diğer dosyalar ise /usr/local/avamar/src dizinine kopyalanır.

Kopyalama sonrasında. “dpnnetutil-7.0.2-43.run” ve “avinstaller-bootstrap-7.0.2-43.sles11_64.x86_64.run” paketlerinin kurulumları yapılır.

Bu işlemlerin ardından, Web Console yardımı ile AVP uzantılı dosyanın kurulumu yapılır. Adres olarak browsera https://ipnumarası:8543/avi/avigui.html girilir.

Ekranı unlock ederek kuruluma install diyoruz. Unlock dediğimizde şifre istenecek şifre olarak Supp0rt0nly yazıyoruz.

Karşımıza yüklenecek olan paket detayları çıkıyor. Paketi intall diyerek yüklemeye başlıyoruz.

Yaklaşık 5 – 10 dk. Lık bir paket kontrolü yapılmaktadır.

Bir sonraki aşamada bizden istediği bilgiler var. bu bilgileri (!) ile belirlenmiş olanları belirtiyoruz. Ve Save butonuna basıyor. Tüm bilgiler eksiksiz ve doğru ise Continue butonu aktif olacaktır.

Yükleme işlemi bir kaç saat içinde sonlanacaktır. Kurulumun ardından eth0 ve eth2 bound olarak görev yapmaya başlacaklar. Ayrıca şifreler kurulumda belirttiğimiz şifrelerle değiştirilecektir. Kurulum adımlarını ve detaylar aşağıda sıralı linklerden takip edebilirsiniz.

Database sıfırlamak için gereken komutlar (Yarım kalan kurulumlar için)

Root hesabı ile sisteme girilir /usr/local/avamar/lib/avi/ dizinine gidilir. avinstaller.pl –stop komutu çalıştırılır. Database server stopped mesajını gördükten sonra, ekran Admin hesabı ile açılır ve avidbmaint.pl –init komutu girilir. Sorulan soruya Yes cevabı verilir.

Yukarıda yapılan işlemlerle DB sıfırlanmış olur. DB yi tekrardan çalıştırmak içinavinstaller.pl –stop komutu çalıştırılır.

İşletim sistemi bozulmuş bir Avamar için sıfırdan kurulum ISO su

ftp://avamar_ftp:anonymous@ftp.avamar.com/software/kickstart/GEN4s-F-KS41-ISO/avamar-kickstart-SLES11-SP1-64-0041.5s.iso

 

Default Avamar Şifrelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.