Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede sunucumuza yeni harddisk aldığımızda sıfırdan diski gösterdikten sonra raid nasıl yapılacağını anlatacağım.

Dell R730 Sunucumuz açılır iken CTRL+R yaparak Raid configüration ekranı karşıma gelecektir. Aşağıdaki resimde’de gördüğünüz üzere, CTRL+N ile sayfa geçişleri yapabiliyoruz. CTRL+N yaparak Ctrl Mgmt sayfamıza geliyoruz. Burada yeni disk taktığımız ve raid yapacağımız için personality mode’dan RAID-Mode seçiyoruz.

Daha sonra CTRL+N yaparak VD Mgmt sayfamıza gelelim , burada F2 yaparak Clear Config seçiyoruz , içinde var ise konfigleri temizlesin diye.

Yes diyerek işlemimize devam ediyoruz.

Tekrar VD Mgmt sayfasında F2 diyerek Convert to RAID capable diyerek diskleri raid’e çeviriyoruz.

Hangi disklerimizi çevireceğimizi soruyor , bizim sunucuda iki diskimiz olduğundan ikisinide seçiyoruz.

VD Mgmt sayfasında F2 yaparak Create New VD diyerek Raid1 konfigürasyonumuzu oluşturmaya başlıyoruz.

Raid Level’den iki disk olduğu için RAID-0 veya RAID-1 seçmemiz gerekecektir.

RAID 0 sunucunun performansını geliştirmek için kullanılır.En azından iki diske ihtiyaç duyar.Olumsuz tarafı ise hata toleransının olmamasıdır. Eğer disklerden biri bile bozulursa bütün sıralama bozulur ve büyük ihtimal veri kaybı olur veya bozulma artar.

RAID 1 hata toleransı konfigürasyonu olan disk ikizleme olarak bilinir. RAID 1 ile veri sorunsuz bir şekilde ve devamlı olarak bir diskten diğerine kopyalanır ve böylece replika ya da ikiz yapı sağlanmış olur. Eğer bir tane disk bozulursa diğeri çalışmaya devam edebilir. Bu hata toleransını kullanmanın en kolay yoludur ve aynı zamanda düşük maliyetlidir.

RAID-1 seçtikten sonra , klavyenin TAB tuşu ile Physical Disks’ten diskleri seçiyoruz. Basic Settings bölümünde ise size bölümü gelmekte , orada bir değişiklik yapmadan VD Name yazıyoruz. Ben işletim sistemi kuracağım için OS diye isim verdim. Ok diyerek devam ediyoruz.

Burada ok diyerek devam ediyoruz.

VD Mgmt sayfasında RAID-1 konfiüsrasyonlu diskimiz gözükmektedir.

CTRL+N ile Ctrl Mgmt sayfasına geliyoruz.APPLY diyerek devam ediyoruz.

Cancel dedikten sonra ok diyerek sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.  Raıd-1 konfigürasyonu yapılmış olup , işletim sistemi kurulabilir hale gelmiştir.