Merhaba değerli arkadaşlar , bu makalede Microsoft Azure depolama türlerinden bahsedeceğim.

Her bir depolama hesabı birden fazlasını aynı depolama hesabında kullanabilirsiniz: BLOB Depolama İkili Büyük Nesneler (BLOB) herhangi bir dosya türü veya ikili veri olabilir. Bu, belgeleri, görüntüleri, videoları, yedekleme dosyalarını, yapılandırma dosyalarını ve veri kayıtlarını içerebilir.Tek bir depolama hesabı içinde herhangi bir sayıda kapsayıcı oluşturabilirsiniz.Her kapsayıcıda, 500 TB sınırına kadar herhangi bir sayıda bloğu saklayabilirsiniz .Blog’un iki alt türü vardır .

Sayfa B LOB: Sayfa blobları rastgele okuma ve yazma işlemleri için tasarlanmıştır. Bloblara, her biri 512 bayta kadar olan sayfalar olarak erişilir. Sayfa bloğu oluşturduğunuzda, 1 TB sınırına kadar büyüyebilecek maksimum boyutunu belirtirsiniz.
B kilidi BLOB : Blok blobları, geliştiricilerin büyük dosyaları verimli bir şekilde yüklemelerini sağlamak için tasarlanmıştır.Veri ,her biri 4 MB’a kadar olan veri blokları biçiminde yüklenir.Blok blokları 200 GB’ye kadar olabilir.

Tablo Depolama Veritabanındaki gibi bir şema belirtmeden veri depolamak için tabloları kullanabilirsiniz. Bu şema tasarımı, geliştiricilerin bir tabloyu değişen gereksinimlere uyarlamasını kolaylaştırır. Geliştiriciler, web sitesi, mobil uygulamalar, PaaS bulut hizmetleri ve diğer çözüm türleri için arka uç veri deposu olarak masa deposunu kullanabilir . Kuyruk Deposu Geliştiriciler mimar dağıtılmış uygulamaları geliştirdiklerinde, uygulama bileşenlerinin eşzamansız olarak güvenilir bir şekilde iletişim kurabilecekleri bir yönetme ihtiyaçları vardır.Hedef bileşen,sıradaki iletilerle aynı anda çalışır.

Azure Storage tarafından sağlanan tüm artıklık ve güvenilirlik ile böyle bir ileti kuyruğu sağlamak için dosya depolama alanı bir SMB dosya paylaşımı oluşturmanıza olanak tanır. İstemci bilgisayarlar bu paylaşıma göz atabilir veya bir ağ sürücüsünü şirket içi bir Windows dosya ve baskı sunucusundaki bir dosya paylaşımına erişebileceklerinden paylaşımında gözükebilir.