Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede dell openmanage yazılımında , dell sunucumu idrac ip üzerinden ekleyip , uzaktan firmware yüklemeyi anlatacağım.

OpenManage Essentials yazılımızı açtıktan sonra Manage/ Discovery and Inventory / Add Discovery Range tıkladıktan sonra açılan pencereye fiziksel sunucuya verdiğimiz İdrac ip’sini yazıyoruz.

İdrac ip adresini yazdıktan sonra Add dedikten sonra ip adresini aşağı tarafa eklenmiş oluyor. Next diyerek devam ediyoruz.

Burada dikkat edilecek konu sunucumuz üzerinde esx mi , hyper v mi yoksa windows işletim sistemi kurulu , burada hangisi kurulu ise onu ve idrac (Server out of band) seçiyoruz.

Next diyerek devam ediyoruz , burada sunucumuz root bilgilerini yazıyoruz.

Ekledikten sonra sol tarafta liste de gözükecektir. Burada eklediği test sunucu sağ tıklayıp / Perform Discovery And Inventory Now seçeneğini tıklayarak system update listesinde hızlıca gözükmesini sağlayabiliriz.

Sunucumuzu başarılı bir şekilde ekledikten sonra , Manage / System Update  / Non-Compliant Sunucumuzu seçerek aşağıda güncelleme bekleyen update paketlerini görebilirsiniz.

Burada Reboot Required bölümünde True ise , bu paketi yükledikten sonra yeniden başlatmanız gerekli , eğer False ise paketi yükledikten sonra yeniden başlatmanıza gerek yoktur.

Apply Selected update dedikten sonra update task penceresi açılacaktır , burada istersek hemen yükleyebiliriz , istersek te takvim ve saat belirleyip  o saatte başlatabiliriz.