Platform as a Service (PaaS) yani Hizmet Olarak Platform, üçüncü taraf bir bulut hizmet sağlayıcısının, genellikle uygulama barındırma veya geliştirme için gerekli olan bazı donanım ve yazılım araçlarını, müşterilere internet üzerinden sunduğu bir bulut hizmeti sunumu modelidir. Bu platform; bilgi işlem, bellek, depolama, veri tabanı ve diğer uygulama geliştirme hizmetlerini içerir. PaaS çözümleri, dahili kullanım için yazılım geliştirmek için kullanılabilir veya satışa sunulabilir.

PaaS modelinin en önemli avantajı, kullanıcıların alt yapıyı satın almak, kurmak ve sürdürmek zorunda kalmadan uygulamaları geliştirmek ve çalıştırmak için kullanılabilecek donanım ve yazılımlara erişmesini sağlamasıdır.

VMware, Modern [Cloud Native] application destekleme konusunda son yıllarda geliştirmelerini sürdürdü. Bu yolculuk yıllar önce başladı aslında ve mevcut müşterilerin tüm uygulamalarını var olan platformlarında (VMware Software Defined Datacenter) Çalıştırma, Oluşturma ve Yönetme konusunda desteklemeyi amaçlıyordu.

VMware ayrıca mümkün olan en iyi çözümleri sunmak ve kullanım durumlarına en uygun seçeneği sunmaktadır. Tüm bu yeni çözümler, oldukça olabilen Tanzu ürün portföyünde yer almaktaydı. Yeni isimler, yeni yetenekler tam olarak ne sunduklarını anlamayı zorlaştırıyordu. Bu nedenle, VMware Tanzu ürünlerinin neye uyduğunu açıklamak için bir genel bakış oluşturmaya karar verdim. PaaS yetenek seviyesine ulaşmak istediklerine karar verebilirler, ne getirmek istediklerini ve Tanzu çözümlerimizi ne zaman kullanmak istediklerini kararlaştırabilirler.

“Yani kendi uygulama platformunuzu oluşturmak mı istiyorsunuz?
Tek ihtiyacınız olan: Linux, Docker, Kubernetes, Istio, Prometheus, Fluentd, Grafana, Jaeger, Harbour, Open Policy Agent, Vault, Spinnaker ve Jenkins 🙂

Cloud Foundry resmi, bir çözümden ne elde ettiğinizi ve kendinizi PaaS ve yeteneklerine dahil etmek için neye ihtiyacınız olduğunu açıklar.

Tanzu çözümleri daha ayrıntılı işlevsellik hakkında Heptio, Bitnami ve Pivotal’dan alınan çözümleri dahil ettikten sonra meydana gelen isim değişikliklerinden de bahsetmişti.

Resim-1

Mevcut VMware SDDC ve Tanzu çözümleriyle bu genel bakış nasıl görünürdü? Bu, aşağıda gösterildiği gibi güzel ve net bir genel bakışla sonuçlandı.

Resim-2

PaaS yetenek yığınında ne kadar ilerlemek istediğinize, Tanzu portföyünden ne kullanmak istediğinize ve ardından kendinizinkini getirmek için neye ihtiyacınız olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.  Umarım Cloud Native Modern App use-case konusunda karar vermenize yardımcı olur.