Bir PSOD’nin en sıkıntılı yönü, altyapınıza olan güveninizi kaybetmenize ve yarattığı endişeye neden olmasıdır. Temel nedeni çözene kadar, bunun tekrar veya başka bir sunucuda olabileceği düşüncesi sizi geceleri ayakta tutabilir.

Ana bilgisayarlarınızdan herhangi birinin VMware PSOD ekranına neden olabilecek koşullardan etkilenip etkilenmediğini  Runecast Analyzer‘ı  ile kontrol edebilirsiniz.

Kilitlenme sırasındaki memory durumunu ve ayrıca çökmenin nedenini gidermede önemli olan ek ayrıntıları gösterir aşağıdaki gibi sizlere göstermektedir. ESXi sürümü ve derlemesi, istisna türü, kayıt dökümü, geri izleme, sunucu çalışma süresi, hata mesajları ve işlemci dökümü hakkında bilgiler sizlerin karşısına çıkmaktadır.

Resim 1

Sisteminizin PSOD’a düşme nedenleri şunlardır;

1. Donanım arızaları, çoğunlukla RAM veya CPU ile ilgili. Normalde bir “MCE” veya “NMI” hatası verirler.

“MCE” – Donanım sorunlarını algılamak ve raporlamak için CPU içinde bir mekanizma olan Makine Kontrol İstisnası. Mor ekranda görüntülenen kodlarda sorunun temel nedenini belirlemek için önemli ayrıntılar vardır.
“NMI” – işlemci tarafından göz ardı edilemeyen bir donanım kesintisi olan maskelenemez kesinti. NMI, bir donanım arızası hakkında çok önemli bir mesaj olduğu için, ESXi 6.0 ve sonrası ile başlayan varsayılan yanıt bir PSOD’yi tetiklemektir.

2. Yazılım hataları

ESXi SW bileşenleri arasındaki uygunsuz etkileşimler (ör: KB2105711 )
Kaynak yetersiz durumları: Memory , arabellek (ör: KB2034111 , KB2150280 )
Sonsuz döngü: (ör: KB2105522 )
Yanlış veya desteklenmeyen yapılandırma parametreleri (örn: KB2012125 , KB2127997 )

3. Yanlış driver; bazı yanlış dizine veya mevcut olmayan bir yönteme erişmeye çalışan driver hataları (ör: KB2146526 , KB2148123 )

Ek olarak, ana bilgisayar tarafından sağlanan diğer tüm hizmetler sonlandırılacaktır, bu nedenle, ana makineniz bir VSAN kümesinin üyesiyse, bir PSOD, vSAN’ı da etkileyecektir .

Bana göre, bir PSOD’nin en sıkıntılı yönü, altyapınıza olan güveninizi ve yarattığı endişeyi, en azından sonuna kadar inmenize neden olmasıdır. Tamam, yeniden başlatarak kurtarabilir ve HA veya hatta FT’ye sahip olabilirsiniz, bu nedenle etki yıkıcı olmayabilir , ancak asıl nedeni çözene kadar, bunun tekrar veya başka bir sunucuda olabileceği düşüncesi sizi sürekli güncel tutabilir gece.

PSOD nasıl önlenir?

Yazılımla ilgili çoğu PSOD’lar yamalarla çözülür , bu nedenle en son sürümlerle güncel olduğunuzdan emin olun.

Sunucularınızın, tüm aygıtlar ve bağdaştırıcılarla birlikte VMware’in Donanım Uyumluluk Kontrol Listesinde olduğundan emin olun . Bu, donanımla ilgili bazı beklenmedik sorunlardan koruma sağlar, ancak aynı zamanda bir PSOD durumunda VMware desteğinin sizi destekleyebilmesini de sağlar.

Runecast’te, 30.000’den fazla makaleden oluşan tüm VMware Knowledge Base’i ( kb.vmware.com ) düzenli olarak analiz ediyor ve sizlere nasıl bir yol izleyeceğinizi gösteriyor. Sanallaştırılmış altyapıları proaktif olarak daha esnek, güvenli ve verimli hale getirmek için KB’lerden eyleme dönüştürülebilir içgörüler çıkarmaktadır. Runecast sayesinde önceden önlemleri alacağınız için ortamınızda PSOD’a düşme durumunuz olmayacaktır.

Runecast VMware Analyzer için ,  Türkiye Distribütör  OTD Bilişim Satış Ekibi otd.salesgrp@onlineteknikdestek.com  mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.