Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede aktif olarak çalışan Dell R930 Sunucuların’da SD Kart modülü Mirror olan SD Kart’tın birinde çıkan problemin çözümünü anlatacağım.

Sunucumuzda iki adet sd kart olduğundan bunlarda yedekli (mirror) çalıştığından dolayı bir sd kart probleminde sunucumuzda esx veya işletim sistemi kuruluda olsa sistem kesintiye uğramayacaktır. Bu yüzden çift yedekli sd kart modül ile çalışmak avantajlıdır.

SDKart1’de çıkan problem için, öncelikle sunucumuzu kapatıyoruz. Sunucumuzu kapattıktan sonra SD Kart modülünde arızalı olan SD kart1 ‘ı değiştiriyoruz. Değişikliği yaptıktan sonra IDRAC üzerinden sunucumuza bağlanıyoruz.

Overview/Server/Hardware/Removable Flash Media ‘da kontrol ettiğimizde sadece system board gözükmekte ve SD kart’lar gözükmeyecektir.

Bunun çözümü ise Overview/Server tıkladıktan sonra sağ alt tarafta bulunan Quick Launch Task / Reset IDRAC tıklayarak IDRAC Resetleyeceğiz. Bir süre bağlantı koptuktan sonra tekrar IDRAC ekranımız gelecektir.

IDRAC üzerinden sunucumuza giriş yaptıktan sonra Overview/Server/Hardware/Removable Flash Media tıkladığımızda SD Kart Modülü ve üzerinde takılı olan sd kart’lar gözükecektir.