VMware ortamınızda bir problem ile karşılaştığınızda, hızlı bir şekilde aksiyon almanız ve zaman kaybetmeden en doğru çözümü bulmanız gerekmektedir.Eğer Runecast Analyzer kullanıyor iseniz saniyeler içinde çözümü nokta atışı tespit edip, aksiyon alabileceğiniz VMware analiz raporunuz var demektir. Proaktif sorunları giderebilir, güvenlilik uyumluluğu sayesinde saniyeler içinde güvenik açıklarını bulup önlem alabilir ve ortamınızdaki host’lar arasında sistemin uyumluluğunu denetleyebilirsiniz.

https://portal.runecast.com/registration

Bu makalede Runecast Hardware Compatibility‘den bahsedeceğim.

VMware ortamınız’da 6.5U3 kullandığınızı varsayalım. Ortamınızı vCenter 7.0 U2’e upgrade etmek istiyorsunuz, bunun için mevcut esxi sunucularınız tek tek donanım ve driver uyumluluklarına saatlerce,günlerce tespit etmeniz gerekiyor. İşte bunun kolay yolu, Runecast yazılımını ortamınıza kurulumunu yaptıktan sonra, mevcut ortamınızı analiz edip, ortamınız 7.0 U2’ye uyumlu olup olmadığını gösterecektir. Ayrıca bunuda rapor olarak çıktısını alabiliyorsunuz.

Runecast sayfamıza giriş yapıyoruz.

Resim 1

Burada sol menüde bulunan HW Compatibility sekmesine tıklayalım.

Resim 2

Hangi ortama geçeceğimizi buradan seçiyoruz. Biz  esxi sunucularımızın 7.0 U2 için uyumlu olup olmadığını göreceğiz.

Resim 3

Simulation  tıkladığımızda bize vCenter ortamımızda bulunan Esxi sunucularımızın ve içinde donanımların vCenter 7.0 U2’ye uyumlu olup olmadığının listesini getirmiş olacaktır. Ortamımızı kontrol ettiğimizde 7.0 için sunucumuz uyumluluk ile ilgili problem olduğunu 3 sunucumuz için bir problem olmadığını ve vCenter 7.0’a uyumlu olduğunu göstermektedir.

Resim 4

Uyumlu olmayan bir sunucumuzu tıkladığımızda bizlere hangi donanımın uyumsuz olduğunu ve nasıl bir aksiyon alacağımızı bizlere sunmaktadır. Bu  fiziksel sunucuda bios versiyonun eski olduğunu yeni sürüme güncellemiz gerektiğini belirtmektedir.

Resim 5

I/O Devices bölümünde ise HBA kartının mevcut driver desteği bulunmadığı yeni firmware versiyonuna uyumlu olduğunu göstermektedir. Buna göre de aksiyon alabilirsiniz.

Resim 6

Sağ üst menüden dışarıya Export edebilir, yöneticilerinize bu raporu sunabilirsiniz.

Resim 7

Csv veya Pdf olarak alabilirsiniz.

Resim 8

Runecast VMware Analyzer için ,  Türkiye Distribütör  OTD Bilişim Satış Ekibi otd.salesgrp@onlineteknikdestek.com  mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.