SingleMod ve Multimode Fiber kablo arasındaki farklar
Daha yüksek bant genişliği ve daha hızlı bağlantılarına yönelik artan talep, fiber optik kablo montajları pazarının son birkaç yılda, özellikle single modlu fiber (SMF) ve multi modlu fiber kablo (MMF) büyümesini önemli ölçüde artırmıştır. Bununla birlikte, bu iki tip optik kablo, farklı uygulamalarda yaygın olarak kullanılsa da, single mode ve multi mode kablo arasındaki fark hala kafa karıştırıcıdır. Bu nedenle, aşağıdaki yazımız, single mod ve multi modlu fiber arasında derinlemesine bir karşılaştırma yapmak için temel yapı, iletim mesafeleri, maliyet ve fiber rengine odaklanacaktır.

Single Mod ve Multimode Fiber kabloya Genel Bakış
Single mod, fiberin bir seferde bir tür ışık modunun yayılmasını sağladığı anlamına gelir. Multimode, fiberin çoklu modları yaydığı anlamına gelir. Single modlu ve Multi modlu fiber arasındaki fark esas olarak fiber çekirdek çapı, dalga boyu, ışık kaynağı ve bant genişliğindedir.

Fiber Optik Kabloların Çekirdek Çapı
Single modlu fiber çekirdek çapı, multi modlu fiberden Multi daha küçüktür. Diğerleri mevcut olsa bile, tipik çekirdek çapı 9µm’dir. Ve multi modlu fiber çekirdek çapı tipik olarak 50µm ve 62.5µm’dir, bu da daha yüksek “ışık toplama” yeteneğine sahip olmasını ve bağlantıları basitleştirmesini sağlar. Single mod ve multi modlu fiberin kaplama çapı 125 µm’dir.

Resim-1

Fiber Optik Kablonun Dalgaboyu ve Işık Kaynağı
Multi çekirdekli fiber ise, büyük çekirdek boyutu nedeniyle, multi modlu fiber kablolarda 850nm ve 1310nm dalga boyunda çalışan LED’ler (ışık yayan diyotlar) ve VCSEL’ler (dikey boşluklu yüzey yayan lazerler) gibi bazı düşük maliyetli ışık kaynakları kullanılır. Single modda genellikle fiber kabloya enjekte edilen ışığı üretmek için bir lazer veya lazer diyotları kullanılır. Ve yaygın olarak kullanılan Single modlu fiber dalga boyu 1310nm ve 1550nm’dir.

Fiber Optik Kablo Bant genişliği
Multi modlu (MM) fiber bant genişliği, ışık modu ile sınırlıdır ve şu anda maksimum bant genişliği 28000MHz * km OM5 fiberdir. Single modlu fiber bant genişliği teorik olarak sınırsız olsa da, bir modun bir seferde geçmesine izin verir.

Single Mod ve Multi Mode Fiber Optik Kabloda Mesafeler
Single modlu fiberin uzun mesafeli uygulamalar için uygun olduğu bilinirken, Multi modlu optik fiber kısa mesafeli çalışma için tasarlanmıştır. Single Mod ve Multi modlu fiber kablolar iletim mesafesinde ki farklılıklar nelerdir?

Resim-2

Grafikten, Single modlu fiber mesafesinin, 1 G ila 10 G arasındaki veri hızında Multi modlu fiber kablolardan çok daha uzun olduğunu görebiliyoruz, ancak OM3 / OM4 / OM5 Multi modlu fiber daha yüksek veri hızını destekliyor. Multi modlu fiber optik, büyük bir çekirdek boyutuna sahip olduğundan ve birden fazla ışık modunu desteklediğinden, fiber mesafesi, Multi modlu adım-endeksi fiberde yaygın bir fenomen olan model dağılımı ile sınırlıdır fakat Single modlu fiber kabloda bu mümkün değildir. Aralarındaki temel fark budur.

Single Modlu Multimode Fiber Maliyeti
Multi modlu fiber kablo mu yoksa Single mod kablo mu daha uygun maliyetlidir. Maliyetleri sadece kablo maliyetinemi yada optik alıcı-verici maliyetine, sistem maliyetine ve kurulum maliyetine odaklanmak gerekir.

Optik Alıcı Verici Maliyeti
Yüksek hızlarda Single modlu alıcı vericiler ile karşılaştırıldığında, Multi modlu alıcı-vericilerin fiyatı neredeyse iki ya da üç kat daha düşük. Aşağıdaki tablo örnek olarak www.agkablosu.com Cisco uyumlu Single modlu alıcı-vericiler ve multimode alıcı-vericilerini almaktadır.

Resim-3

Hızın artmasıyla single mode multi mode çeviricilerin fiyat farkının büyük oranda büyüdüğünü görüyoruz.

Sistem Maliyeti
Genellikle daha uzun mesafeli uygulamalara yönelik olan Single modlu fiberlerin temel niteliklerini kullanmak için, daha küçük spot ve genel olarak daha dar spektral genişlikte daha uzun dalga boylarında çalışan lazerler ile alıcı vericiler gerekir. Bu alıcı-verici karakteristikler, daha yüksek hassasiyetli hizalama ve daha küçük bağlayıcı çaplara daha sıkı konnektör toleransları gereksinimi ile birleştiğinde, daha yüksek alıcı-verici maliyetleri ve Single-modlu fiber ara bağlantıların genel olarak daha yüksek bağlantı maliyetlerine yol açmaktadır.

Multi modlu fiberlerle kullanım için optimize edilmiş VCSEL tabanlı alıcı-vericiler için imalat yöntemleri, dizi cihazlarına daha kolay şekilde üretilir ve eşdeğer Single modlu alıcı-vericilere göre daha düşük maliyetlidir. Multi modlu fiber şeritlerin ve Multi-alıcı-verici dizilerinin kullanılmasına rağmen, Single-modlu teknolojiye göre Single yönlü ya da Multi kanallı işletimi simpleks-çift yönlü bağlantı üzerinden kullanan önemli maliyet tasarrufu vardır. Multi modlu fiber sistemi, paralel-optik tabanlı ara bağlantıları kullanan standart tabanlı bina uygulamaları için en düşük sistem maliyeti ve yükseltme yolunu 100G’ye çıkarmaktadır.

Fiber Optik Kablo Kurulum maliyeti
Single modlu optik fiber genellikle Multi modlu fiberden daha az maliyetlidir. Nihayetinde 10G’ye veya daha hızlı bir şekilde gitmek istediğiniz 1G fiber optik ağ oluştururken, Single modlu fiber için maliyet tasarrufu yaklaşık yarı fiyatından tasarruf sağlar. Multi modlu OM3 veya OM4 fiber, SFP modüllerinin maliyetinde% 35 artış gösterir. Single modlu optikler daha pahalıdır, ancak multimode değiştirmenin işçilik maliyetleri, özellikle OM1-OM2-OM3-OM4’ü izleyenler için daha yüksektir. Eski fiber kanal SFP’lerine bakmaya istekli iseniz, Single modlu 1G’nin fiyatı yere düşer. Bütçeniz varsa ve 10G kısa bağlantıya ihtiyaç duyuyorsanız, son kontrolde iktisat hala Multi modluyu desteklemektedir. Tarih, Single mod için fiyat priminin düşeceğini öne sürerken, bu iktisat üzerinde bir göz atın.

Single Mod ve Multimode Fiber hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Single mod veya Multi modlu fiber mi daha iyidir?
Yukarıda belirtildiği gibi, Single modlu fiber kablo ve Multi modlu fiber kablo, maliyet ve uygulamalar konusunda kendi avantajlarına sahiptir. Single modlu optik fiberlerin Multi modlu olanlardan daha avantajlı olduğu söylenemez. Sadece uygulamalarınız için en uygun olanı seçmek gerekir.

 

Single modlu ve Multi modlu fiberleri ekleyebilir miyim?
Single modlu ve Multi modlu fiberleri ekleyemeyiz. Multi modlu fiber ve Single modlu fiber, farklı çekirdek boyutuna sahiptir ve ilettikleri ışık modunun sayısı da farklıdır. İki elyafı karıştırırsanız veya doğrudan birbirine bağlarsanız, büyük miktarda optik kayıp kaybedersiniz, bu da bir bağlantı çırparak veya aşağıya inerek sonuçlanır. Farklı tipteki kabloları asla rastgele karıştırmayın.

Single modlu fiberde multimode alıcı-verici kullanabilir miyim?
Genel olarak, cevap hayırdır. Multi modlu converter Single modlu fiber ile bağlanması durumunda büyük optik kayıp meydana gelecektir. Ancak bunun tersi işe yarayacaktır. Örneğin, 1000BASE-LX Single modlu SFP, Multi modlu fiber kablo üzerinde çalışabilir. Bazen, fiber medya dönüştürücü de Single modlu converter ve Multi modlu converter arasındaki bu tür problemleri çözmek için kullanılabilir.

Single modlu vs multimode Fiber: hangisini seçmeliyim?
Single mod ve Multi modlu fiber kablolar arasında bir karar verirken, dikkate alınması gereken ilk faktör, aslında ihtiyacınız olan fiber mesafedir. Örneğin, bir veri merkezinde, Multi modlu fiber kablolar 300-400 metre mesafe için yeterlidir. Binlerce metreye kadar mesafe gerektiren uygulamalarda, Single modlu fiber en iyi seçimdir. Single modlu ve Multi modlu fiber kullanabilen uygulamalarda, seçtiğiniz maliyet ve gelecekteki yükseltme gereksinimleri gibi diğer faktörler de dikkate alınmalıdır.

Sonuç
Single modlu ve Multi modlu fiberleri karşılaştırdığımızda, hem Single modlu optik hem de Multi modlu optiklerin kendi özelliklerine sahip olduğu sonucuna varabiliriz. Single modlu fiber kablolama sistemi, uzun mesafeli kullanılabilen veri aktarım uygulamaları için uygundur ve yaygın olarak kullanılan taşıyıcı ağlarda, MAN’larda ve PON’larda kullanılır. Multi modlu fiber kablolama sistemi daha kısa erişime sahiptir ve şirket, veri merkezleri ve LAN’larda yaygın olarak kullanılmaktadır. Hangisini seçerseniz seçin, toplam kablo maliyetine dayanarak, ağ taleplerinize en uygun olanı seçmek her ağ tasarımcısı için önemli bir görevdir. Ayrıca günümüzde single mode dönüştürücüler ve multi mode dönüştürücüler arasındaki fiyat farkı giderek azalmaktadır.