Kubernetes, geliştiricilerin modern uygulamalar oluşturmak için kullandıkları aynı endüstri standardı araçları ve arayüzleri kullanmaya devam etmelerine olanak tanıyan Tanzu ile vSphere’de artık entegreli çalışmaktadır.vSphere Yöneticileri, vSphere çevresinde geliştirdikleri aynı araçları ve becerileri kullanarak Kubernetes altyapısını yönetmeye yardımcı olabildikleri için de bundan da yararlanabilmektedir. Bu iki dünya arasında köprü oluşturmaya yardımcı olmak için, vSphere Yöneticilerinin uygulama merkezli bir yaklaşımı mümkün kılan mantıksal kaynaklar, izinler ve ilkeler kümesi oluşturmasına olanak tanıyan Namespaces adlı yeni bir vSphere yapısını kullanıma sunuldu.

Resim 1

Tanzu İle Vsphere Nedir?

Tanzu ile VMware vSphere, kolaylaştırılmış geliştirme, çevik operasyonlar ve hızlandırılmış inovasyon için development’a hazır altyapı ve uygulama odaklı yönetim sunar. Mikroservices üzerinde oluşturulan ve heterojen ortamlarda çalışan modern uygulamalar için esnek bir ortamdır.

Resim 2

Kubernetes ile vSphere 7

Tanzu ile vSphere ile VMware, embedded alınmış uygulamalar için tam uyumlu Kubernetes yetenekleri için yerleşik Tanzu Kubernetes Grid Hizmeti sunmaktadır. Bu yaklaşım, Developer’a, Kubernetes API’leri sağlayarak, şirket içi data centers, hyperscalers ve Managed Service Providers (MSP) infrastructure dahil olmak üzere küresel bir altyapı genelinde CI / CD (continuous integration / continuous delivery) süreçlerini etkinleştirmektedir. Veri merkezini ve bulutu entegre bir bulut işletim modeliyle birleştirir. Artık kuruluşlar, geliştiricilerin ve operatörlerin üretkenliğini artırarak güvenlik, kararlılık ve yönetişim ile birlikte daha hızlı inovasyon süresi sağlayabilir ve birden fazla BT altyapısı nedeniyle maliyet artışını önleyebilir.

Resim 3

Streamlined Development of Kubernetes Applications

Tanzu ile vSphere, development için Kubernetes API’leri aracılığıyla altyapı erişimine sahip DevOps modelini etkinleştirmektedir. Modern konteynerleştirilmiş uygulamalar oluşturmak için VMware uyumlu ve uyumlu Kubernetes uygulaması olan Tanzu Kubernetes Grid Service’i içermektedir.

Resim 4

Yeni Kubernetes ve RESTful API yüzeyi ile geliştiriciler işlerini kolaylaştırabilir ve BT yöneticileri uygulama odaklı yönetimi kullanarak üretkenliği artırabilir. Registry servisi, Harbor’ı kullanarak Docker ve OCI (Open Container Initiative) görüntülerini depolamasına, yönetmesine ve daha güvenli hale getirmesine olanak tanımaktadır.

vSphere login > Menü > Content Libraries giriş yapıyoruz.

 

Resim 5

Var olan Content Libraries’ten template oluşturacağız.

 

Resim 6

Yeni template  oluşturmak için sağ tuş > new VM from this template tıklayalım.

Resim 7

Burada ilgili Cluster’ı seçiyoruz.

Resim 8

Sanal sunucu hakkında detayı göstermektedir. Next tıklayıp devam ediyoruz.

Resim 9

Sözleşmeyi kabul edip, devam ediyoruz.

Resim 10

Datastore seçip devam ediyoruz.

Resim 11

Burada network kartlarını seçiyoruz.

Resim 12

Template ile ilgili dns,gateway tüm bilgileri burada dolduruyoruz.

Resim 13

Son kontrolü yaptıktan sonra finish diyerek sonlandırıyoruz.

Resim 14

Ayrı bir contanier oluşmuş olacaktır.

Resim 15

Şimdi bu container içine sanal sunucular oluşturacağız.

Resim 16

Get started dedikten sonra vCenter Server’ı seçerek next diyerek devam ediyoruz.

Resim 17

Burada mevcut vCenter serverımızı seçiyoruz.

 

 

Resim 18

Kurulacak sanal sunucuların boyutlarını belirliyoruz.

Resim 19

Mevcut Kubernetes için oluşturulmuş node seçerek devam ediyoruz.

Resim 20

Bu bölümde management ve network ayarlarını yapıyoruz.

Resim 21

Finish tıklayıp işlemleri sonlandırıyoruz.

Resim 22

Menü > Workload Management > Cluster altında configuration başladığını görmüş olacaksınız.

Resim 23

Namespaces olarak ayrı bir container olarak görmüş olacağız.

Resim 24