Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede vCenter Sunucu Dosya Tabanlı Yedeklemeyi anlatacağım.

File Based Backup vCenter Sunucu Cihazına özel bir uygulamadır.Bu özellik, vCenter Sunucu Aracı ve Platform Servis Denetleyicisinin hem yerleşik hem de harici dağıtımları için yedeklemelerin zamanlamasını ve saklanmasını destekler. Aşağıdaki protokoller, yedekleme hedefleri HTTP, HTTPS, FTP, FTPS, SCP olarakda desteklenir.

Yedeklemeniz gereken vCenter Sunucu Cihazının veya Platform Servis Kontrol Cihazının VMware Cihaz Yönetim Arayüzüne giriş yaparak başlayalım.
Erişmek için bir web tarayıcısını açın ve https://vCenter Sunucu Cihazının ip adresi: 5480 olarak giriş yapalım.

VMware Appliance Management Interface’e giriş yaptıktan sonra varsayılan gezinme Özet bölmesine gider.VMware Appliance Management Interface’in sağ alt köşesinde, Backup sekmesi tıklayınız.

 

Yedekleme Zamanlaması sihirbazını başlatmak için Yapılandır’a tıklayalım. Bu arada Backup Now seçeneğini tıklayarak el ile yedekleme seçeneği de vardır.

Yedekleme Zamanlaması sihirbazı şimdi görünecektir.Desteklenen yedekleme protokollerinden (HTTPS, HTTP, SCP, FTPS, FTP) birini kullanarak yedekleme konumunu girmeliyiz.
Yedekleme konumu aşağıdaki biçimi kullanır: Protokol: // Sunucu Adresi / Yedekleme Klasörü / Alt Klasör ve ardından yedekleme hedefi kimlik bilgileri.
Yedekleme klasörü, Yedekleme Zamanlaması sihirbazını çalıştırmadan önce oluşturulmasına gerek yoktur.

Yedekleme programı bilgilerini girin, günlük, haftalık veya özel seçeneğini belirleyebilirsiniz. Planlanan geri dönüş için saati girin. Yedekleme zamanı, Zaman sekmesindeki Cihaz sunucu saatine karşılık gelir.

Saklanacak yedek sayımızı seçelim.VCenter Sunucu Aracı envanteri ve yapılandırması varsayılan olarak yedeklenir. Geçmiş verileri (İstatistikler, Olaylar, Alarmlar ve Görevler) de yedekleme seçeneği vardır. Her bileşen gerekli alanı gösterecektir. Bittiğinde Create tıklayalım.

Yedekleme program durumu yedekleme sekmesinden görüntülenebilir.Sağ köşede, yedekleme programını düzenlemek, devre dışı bırakmak ve silmek için seçeneklerde bulunmaktadır.

Yedekleme durumu etkinlik bölmesinde görüntülenecektir.

Activity bölmesi ayrıca, alınan her yedek için bir günlük tutar.Yedekleme işi tamamlandıktan sonra VMware Appliance Management Interface’den çıkmak için sağ üst köşeden çıkış yapmayı unutmayın.

Başarılı bir şekilde yedeklerimiz gelmiş olacaktır.