Markanız,logonuz sizin içim önemli ise, yapabileceğiniz şeylerden biri vCenter SSO oturum açma sayfasını özelleştirmektir. Örneğin, şirketinizin logosunu bir harf ya da başka bir özel metinle birlikte ekleyebilirsiniz. Bugünün yayınında, hem vCSA hem de Windows için vCenter Sunucusunda giriş sayfasını nasıl özelleştireceğinizi göstereceğim.

Bu yazımda vSphere 6.7 üzerinde test ettim ancak vSphere 6.0 üzerinde de çalışacaktır. Ayrıca bunun VMware tarafından desteklenmediğini vurgulamam gerekiyor. Bizlere putty ve winscp programlarına ihtiyacımız olacaktır.

Bir logo veya başka bir resim eklemek istiyor iseniz, PNG formatını kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, sayfadaki diğer bileşenlerle çakışmalarını istemediğiniz sürece görüntüleri uygun şekilde boyutlandırmanız gerekmektedir. Ben 200 × 200 PNG dosyası kullandım.

Putty vCSA root olarak giriş yapalım. Sonra aşağıdaki komutları çalıştıralım.

shell
chsh -s /bin/bash root

Bu işlemden sonra winscp programı ile vCSA’ya bağlanıp  logoyu (PNG uzantılı dosyayı) aşağıdaki yola kopyalayınız.

/usr/lib/vmware-sso/vmware-sts/webapps/ROOT/resources/img bu uzantıya png uzantılı logomuzu kopyalayalım.

Tekrar komut satırına dönüp , aşağıdaki komutları çalıştırınız.

chsh -s /bin/appliancesh root
cd /usr/lib/vmware-sso/vmware-sts/webapps/ROOT/WEB-INF/views
cp unpentry.jsp unpentry.jsp.org

Bu işlemden sonra winscp’den aşağıdaki belirtilen dizine giderek unpentry.jsp masaüstümüze kopyalayıp , yedeğini aldıktan sonra , sağ tıklayıp notepad ile açalım.

Aşağıdaki resimde’de gördüğünüz üzere vmwarelogobigger.png bulunan resmin sadece ismini değiştireceğiz.

bel.png olarak değiştirip , kaydediyoruz ve dosyayı tekrar eskini silip , yeni dosyayı winscp’de ki /usr/lib/vmware-sso/vmware-sts/webapps/ROOT/WEB-INF/views dizinin içine atıyoruz.

Son olarak istersek sağ tarafta istediğimiz yazıyı da yazabiliriz , bunun için yine unpentry.jsp dosyasında product name’in hemen altına aşağıdaki kodu yapıştırıp ,içeriğini değiştirdikten sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Sayfamız aşağıdaki gibi artık gelmektedir.