Veeam yedeklemesi sırasında aynı sistemde PostgreSQL veritabanlarının tutarlı bir dökümünü tutmaktı, böylece imaj düzeyinde yedekleme sırasında yedeklendi. Böyle bir proje için Veeam’deki çözülme öncesi ve sonrası komut dosyası rutini ideal olarak uygundur. Bu, herhangi bir VM için yapılandırılması kolaydır.

İlk olarak, PostgresSQL dökümü için komutun neye benzediğine baktık ve bunun üzerine basit bir kabuk betiği oluşturduk.

sudo -u postgres /usr/pgsql-12/bin/pg_dumpall –exclude-database=”postgres” > /tmp/postgresqlbackup.sql

Bu komut, tüm veritabanlarının PostgreSQL sisteminin tmp dizinine bir dökümünü oluşturur. Yapılandırma veritabanı hariç tutulur. PosgreSQL sunucusundaki depolama kullanımının çok fazla artmasını önlemek için önceki dökümü silmek için bir satır ekledik. Ek olarak, oluşturulan dökümün %100 VMware anlık görüntüsüne dahil edilmesini sağlamak için 20 saniyelik bir döngü ekledik. Son komut dosyası şöyle görünür:

rm -f /tmp/postgresqlbackup.sql
sudo -u postgres /usr/pgsql-12/bin/pg_dumpall –exclude-database=”postgres” > /tmp/postgresqlbackup.sql
sleep 20

Bu kabuk komut dosyası, Veeam yedekleme sunucusuna ve “D:\Veeam\Scripts\VM-name\pre_script_vm_name.sh” dosyasına kaydedildi.

Oluşturulan komut dosyasıyla, şimdi yalnızca yedekleme işi yapılandırılmalıdır. PostgreSQL VM için uygulama işleme etkinleştirilmelidir. Ayrıca, bu VM için kök ayrıcalıklarına sahip bir Linux hesabı zorunludur. Bu hesap, parola girişi olmadan sudo yürütebilmelidir.

İş yapılandırmasında, bu belirli VM için uygulama işleme menüsündeki belirli komut dosyasına bağlanmanız yeterlidir. Bizim durumumuzda, betiğimizin depolandığı “D:\Veeam\Scripts\VM-name\pre_script_vm_name.sh” VBR sunucusundaki yolu işaret ettik.

Resim-1

Gördüğünüz gibi script başarıyla çalıştırıldı. Bu yalnızca küçük bir PostgreSQL örneğiydi, bu nedenle gerçek çalışma zamanı, uyku zaman aşımı için yaklaşık 1 saniye artı 20 saniyeydi.

Resim-2

Veeam ile PostgreSQL Yedeklemenin Geri Yüklenmesi

Artık veritabanları için tam olarak görüntü düzeyinde yedeklemenin çalıştığı zamandaki noktaya hizalanan tutarlı bir dökümümüz var. Bu dökümden bir geri yükleme yapmak için Veeam dosya düzeyinde kurtarma kullanarak veritabanı dökümünü üretim sistemine geri yüklememiz gerekiyor.

FLR gezgininin içinde artık postgresqlbackup.sql adlı oluşturulan veritabanı dökümünü görebiliriz. Sonraki adım, bu döküm dosyasını orijinal veritabanı sistemine geri yüklemektir. Bu dosyayı “Geri yüklendi” son ekiyle geri almak için saklama seçeneğini kullanacağız.

Resim-3

Geri yükleme başarıyla tamamlandı /tmp/ klasöründeki orijinal sisteme geri döndü.

Resim-4

Bir geri yükleme işlemini simüle etmek için PGadmin konsolunu kullanarak “Test_BackupRestore” veritabanını bıraktık.

Geri yükleme tamamlandıktan sonra, PGadmin konsolunda veritabanının tekrar çevrimiçi olduğunu göreceksiniz.

Resim-5