Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede fizikselden sanala P2V (Physical to Virtual), sanaldan sanala V2V (Virtual to Virtual) dönüşüm işlemlerini kolayca yapabileceğimiz converter’dan bahsedeceğim.

Microsoft Sunucu Sanallaştırma konusunda birçok ürün ve araç (MS Hyper-V, SCVMM, MS Azure IaaS VM ve MVMC) ile sistem yönetime destek olmakta ve sanallaştırma yöneticilerinin işlerini kolaylaştırmakta. Bu araçların en çok kullanılanlarından biri olan Microsoft Virtual Machine Converter’ın yeni sürümü 3.0’ı ve yaptıklarını bu makalede anlatacağım.

Öncelikle tamamen ücretsiz olan ve stand-alone çalışabilen MVMC 3.0, fizikselden sanala P2V (Physical to Virtual), sanaldan sanala V2V (Virtual to Virtual) dönüşüm işlemlerini yapabilmekte. MVMC 3.0 hakkında daha fazla bilgi vermeden önce bu ürünü indirebileceğiniz adresin link’ten indirebilirsiniz.

Converter 3.0. İndir

MVMC 3.0. aracını kullanarak VMware sanallaştırma ortamını Hyper-V ‘ye convert edebilirsiniz, yani VMware vSphere de çalışan virtual machine’leri V2V yaparak Hyper-V 3.0 içerisine aktarabilirsiniz. Bunun dışında mevcut ortamınızda yer alan Fiziksel sunucuları Hyper-V’de çalışacak sanal makinelere (virtual machine) ya da MS Azure VM’lerine P2V yaparak dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca,

VMware sanal makineleri, sanal diskleri ve bellek, sanal işlemci ve diğer sanal bilgi işlem kaynakları için kaynağından Hyper-V’ye dönüştürür,

Hyper-V’deki dönüştürülmüş sanal makineye sanal ağ bağdaştırıcıları ekler,

Sanal makinelerin VMware vSphere ana bilgisayarlarından Hyper-V’ye dönüştürülmesini destekler,

Sanal makine dönüşümlerini gerçekleştirmeyi basitleştiren sihirbaz tabanlı bir GUI’ye sahiptir,

VMware tabanlı sanal makineleri Hyper-V’ye geçirmenin temiz bir yolunu sağlamak için çevrimiçi dönüştürme işleminden önce VMware Tools’u kaldırır,

VMware tabanlı sanal sabit disklerin (VMDK) Hyper-V tabanlı sanal sabit disk dosya formatına (.vhd dosyası) çevrim dışı dönüşümleri için Windows PowerShell özelliği içerir.