VMFS 6 (Virtual Machine File system 6)  vSphere 6.5 ile piyasaya sürüldü. vSphere 6.5 ile piyasaya sürülen VMFS 6, önceki VMFS sürümüne (VMFS 5) kıyasla birçok yeni özellik içerir. Bu yazımda VMFS 5 ve VMFS 6 arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacağım.

vSphere 6.5’in yeni özelliklerinden bazıları, vCenter yerel HA (yalnızca vCenter cihazında), VCSA ile In-build güncelleme yöneticisi ve yerel VCSA yedekleme ve geri yükleme gibi vSphere’inizi en son vSphere 6.5’e yükseltmenizin nedenlerinden biridir. vSphere’inizi vSphere 6.5’e yükseltmek için ek bir neden düşünürseniz, VMFS 6 derim. VMFS-6 yalnızca vSphere 6.5 ve sonraki sürümlerde mevcuttur.

Yine de ESXi 6.5 ile VMFS 5 ve VMFS 6 oluşturabilirsiniz. ESXi ana bilgisayarlarınızı 6.5 sürümüne yükselttikten sonra , mevcut herhangi bir VMFS5 veri deposunu kullanmaya devam edebilirsiniz. VMFS6 özelliklerinden yararlanmak için bir VMFS6 veri deposu oluşturun ve sanal makineleri VMFS5 veri deposundan VMFS6 veri deposuna geçirin. VMFS5 veri deposunu VMFS6’ya yükseltemezsiniz.

VMFS 6’nın yeni özelliklerinden bazıları aşağıdadır:

Otomatik Alan Geri Kazanımı (depolama dizilerinin, başka bir yerde kullanılabilmesi için bir VMFS veri deposundan silinen veya eşlenmemiş disk bloklarını geri almasına olanak tanır)

Varsayılan SE (VMFS 5, yalnızca VMDK boyutu 2 TB’den büyük olduğunda SE Sparse kullanır, VMDK< 2 TB ise, VMFS 5 VMFS sparse kullanır)
2 sürüm arasındaki karşılaştırmanın tablo biçimi her zaman VMFS 5 ve VMFS 6 arasındaki farkı anlamamıza yardımcı olacaktır.

VMFS 5 ve VMFS 6 arasındaki farkı basit tablo biçiminde anlayalım.

Resim-1