VMware Aria Operations, VMware tarafından sunulan bir işletme sınıfı IT operasyonları ve performans yönetimi platformudur. “Committed Scenarios” terimi, Aria Operations’ın performans analizi ve kapasite planlamasıyla ilgili bir kavramı ifade edebilir. Bu terim, belirli bir sanal veya fiziksel altyapının kullanılabilirlik ve performansını değerlendirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

“Committed Scenarios” genellikle kaynakların ne kadarının belirli uygulamalara veya hizmetlere tahsis edildiğini ve bu kaynakların ne kadarının kullanıldığını anlama amacını taşır. Bu, veri merkezi yöneticilerine kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını ve gereksiz aşırı tahsis edilmemesini sağlama konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca, gelecekteki ihtiyaçları tahmin etmek ve kapasite planlaması yapmak için bu verilere dayalı kararlar almayı kolaylaştırabilir. Kısacası Taahhüt edilen seneryolar çalışabilmektedir.

VMware Aria Operations , altyapıyı izleme, performans analizi, kapasite planlaması ve sorun giderme gibi çeşitli yeteneklere sahiptir. “Committed Scenarios” gibi kavramlar, bu tür işlemleri daha etkili bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılır ve bu, IT altyapısının daha güvenilir ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Home >Plan>Capacity>Committed Scenarios giriş yapıyoruz.

Resim-1

Burada iş yükü planlaması ile ilgili bir senaryo oluşturağız. Yeni iş yükü ekleyerek ‘uygulamaları dağıtmak’ veya mevcut iş yükünü kaldırarak ‘uygulamaları kullanımdan kaldırmak’ için kararlı bir senaryo oluşturun. Ayrıca, iş yükünün kaldırıldığı bir senaryo oluşturarak ‘verimsiz iş yükünü geri alabilirsiniz’.Workload Planning: Traditional bölümünden VMs ekleyeceğiz.

Resim-2

ADD VMs dedikten sonra burada senaryoyu gerçekleştirmek için bir isim veriyoruz. İş yüklerini nereye ekleyeceğimiz alanı seçip, uygulama profillerini yapılandırıyoruz. Daha sonra kaydet diyip kapatıyoruz. Worload bölümünde cpu,memory,disk oranlarını girebilirsiniz.Ayrıca bu seneryonun başlangıç ve bitiş tarihlerinide ayarlayabilirsiniz.

Resim-3

Kayıt ettiğimiz senaryoları “SavedScenarios” bölümünden görebilirsiniz.

Resim-4