Policy Assignment (Politika Atama) kavramı, Aria Operations’da kullanılan bir terimdir. Bu, Aria’da  izlenen kaynaklar üzerinde belirli politikaların nasıl uygulanacağını belirleme sürecini ifade eder. Bu politikalar, genellikle performans, güvenlik, kapasite yönetimi ve diğer konularda belirlenen kuralları içerebilir.

Bu politikalar, belirli bir uygulama, sanal makine, veri merkezi veya fiziksel sunucu gibi altyapı bileşenleri için özelleştirilebilir. Politika atama, belirli bir kaynağın ne tür bir performans profiline veya güvenlik seviyesine sahip olacağını belirleme açısından önemlidir.

Örneğin, bir politika, belirli bir uygulamanın belirli bir performans seviyesini sürdürmesini sağlamak veya belirli bir sanal makinenin kapasitesini izlemek ve optimize etmek için kullanılabilir. Politika atama, kaynakların belirli bir standart veya yönergeler dahilinde yönetilmesine ve takip edilmesine yardımcı olur.

VMware Aria Operations kullanıcıları genellikle, performans, kapasite, güvenlik ve diğer önceden tanımlanmış veya özel politikalar arasından seçim yaparak, belirli bir kaynağa uygulanacak politikaları belirlerler. Bu sayede, sistemlerin belirlenen standartlara uygun olup olmadığını izleyebilir ve gerektiğinde düzenlemeler yapabilirler.

Aria Operations’dan giriş yaptıktan sonra Configure > Policy > Policy Assigment’a giriş yapıyoruz.

Resim-1

Buradan belirttiğimiz VM veya host’u Inventory bölümünden seçiyoruz. Çift tıkladığımızda sağ tarafta bulunan name altına düşecektir.

Resim-2

Nesneleri seçip default policy alanına bırakırken bizlere sadece bu nesneye mi, yoksa hepsini mi dahil edeceğimizi bilgilere sormaktadır.

Resim-3

Burada host ve vm dahil ettikten sonra sol menüde assign olmuş sayımız gözükecektir.

Resim-4

Varsayılan politikayı temel politika olarak kullanabilirsiniz. Analiz ve izleme ihtiyaçlarınızı karşılayan bir politika oluşturmak için varsayılan politika ayarlarını değiştirirsiniz. Varsayılan ilkeyle başladığınızda, yeni ilkeniz Varsayılan temel ilkedeki tüm ayarları devralır. Daha sonra yeni politikanızı özelleştirebilir ve bu ayarları geçersiz kılabilirsiniz. Çift tıkladığımızda ise directy assignments altında görmüş olursunuz.

Resim-5