Appliance yedekleri oluşturmak ve bunları geri yüklemek, VMware Cloud Director Availability’te 4.1 ile gelen ve 4.2. ile geliştirilen bu özellik, yapılandırma,configuration files, database dump, network configuration ve public certificates’ların yedeklenmesi ve geri yüklenmesini kapsamaktadır.

Bir backup başlattığımızda appliances – manager, replicator, cloud, tunnel ve on-premises datalarını toplayacaktır. Koruma için zorunlu bir gereklilik olarak, her arşivi oluştururken bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Her VMware Cloud Director Availability appliance için kendi kullanıcı arayüzünde yeni bir yedekleme oluşturabilir veya bunu doğrudan tüm cihazlar için yedeklemelerin oluşturulacağı Manager cihazından yapabilirsiniz.

https://Appliance-IP-Address/ui/admin adresinde VMware Cloud Director Availability UI’da oturum açalım.

Resim-1

System > Backup Archives giriş yapalım.

Resim-2

Cenerate a new backup archive diyerek arşivimizi oluşturmaya başlayacağız. Ancak öncesinde güvenli bir parola girmemiz gerekmektedir. Generate diyerek oluşturmuş oluyoruz.

Resim-3

Oluşturduğumuz backup’ı kendi ortamınıza indirip saklayabilirsiniz. Download dedikten sonra 2-3 saniye içerisinde inmiş olacaktır.

Resim-5

Backup archives başarılı bir şekilde oluşmuş oldu.

Resim-6

Restore için ise Restore from a backup archive tıklayıp, archive’den ilgili backup seçtikten sonra oluşturduğumuz parolayı girişini yapıp restore dememiz yeterli olacaktır.

Resim-7