VMware Cloud Foundation 5.0‘ın kullanıma sunulduğunu duyurdu . vSphere ve vSAN’ın en son sürümlerini içerecek şekilde güncellendi. vSphere 8.0 Update 1 (ESXi ve vCenter Server dahil) ve vSAN 8.0 Update 1, Cloud Foundation 5.0’ın private cloud temelini iyileştirmek için yararlanabileceği çok sayıda yeni özellik ve geliştirme içermiş oldu. vSphere ve vSAN 8.0 Update 1’in VMware Cloud Foundation 5.0’a getirdiği geliştirmelerden bazılarına göz atalım.

Resim-1

vSphere
vSphere 8.0 U1 , vSphere 8.0’ın başarısı üzerine inşa edilerek Mart ayında tanıtıldı . vSphere 8.0 Update 1, VMware Cloud Foundation 5.0’ın yararlandığı çeşitli geliştirmeler içermektedir. Cloud Foundation, sanal makinelerin ve uygulamaların gereksinimlerini karşılamak için iş yükü etki alanları biçiminde altyapı sağlama konusunda mükemmeldir. vSphere 8.0 U1 ile iş yükü etki alanları gelişmiş operasyonel verimlilik, üst düzey AI/ML iş yükleri için güçlendirilmiş performans ve ortam genelinde yüksek güvenlik elde etmektedir.

vSphere 8, benzersiz performans seviyelerine ulaşmak için 32 devices desteği bulunmaktadır. Artık mevcut GPU kaynaklarını artırarak daha yüksek karmaşıklıktaki modelleri destekleyebilirsiniz. Ek olarak, vSphere 8 Update 1, host başına 8 adede kadar GPU’yu ve aynı VM‘ye 8 adede kadar GPU’yu bağlayan NVIDIA NVSwitch desteğiyle (Hopper’da NVLink ile 900 GB/sn’ye kadar çift yönlü hız) destekle AI/ML uygulama performansını önemli ölçüde hızlandırmaktadır.

Ham performans aramayan ve yalnızca ölçeklenebilirliğe ihtiyaç duyan müşteriler için  vSphere 8 artık VM başına 8vGPU’ları desteklemektedir. vSphere Distributed Resources Scheduler (DRS) artık workload memory usage  yerleştirme kararlarına dahil etmektedir. DRS, iş yüklerinin bellek ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve DRAM & PMEM bant genişliği ve gecikme gereksinimlerini hesaba katarak iş yüklerini artık en iyi şekilde yerleştirebilir.

VMware’in self servis teşhis platformu olan Skyline Health Diagnostics, artık vCenter Server ile entegre edilmiştir. Skyline Health Diagnostics, yöneticilerin sorunları teşhis etmesine, arızaları çözmesine ve sağlık kontrollerini otomatik olarak planlayıp çalıştırmasına yardımcı olur. Yöneticiler, desteğe başvurmadan önce sorunları gidermek için bu aracı kullanabilir. U1 ile Skyline Health Diagnostics, vCenter ile entegre olacak ve yöneticiler için kolayca erişilebilir hale gelecektir. Bu entegrasyon, Cloud Foundation ortamınızda zamandan tasarruf etmenize ve iş yükünü, ESXi ve vCenter kullanılabilirliğini iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

vSAN
vSAN 8 U1, yöneticilerin günlük işlemlerini basitleştiren ve destek ekiplerinin müşteri sorunlarını daha hızlı çözmesini sağlayan iyileştirmeler sunmaktadır. VMware Cloud Foundation 5.0’da şu anda vSAN Express Storage Architecture desteklenmese de, Cloud Foundation müşterileri için birçok başka vSAN geliştirmesi mevcuttur. Bu iyileştirmelerden bazıları şunlardır:

vSAN 8 U1 Performans Hizmeti artık performans ölçümlerinin yüksek çözünürlüklü izlemesini içermektedir. Önceden dakikada bir oluşturulan performans ölçümleri için varsayılan toplama aralıkları artık her 30 saniyede bir toplanmaktadır. Bu, performansın gerçek zamanlı analizine izin verir, izlemeyi basitleştirir ve sorun giderme yeteneğini hızlandırır.

VM I/O Trip Analyzer, müşterilerin bir VM’de günün saatini, süreyi ve sıklığı belirterek analiz planlamasını sağlayan yeni programlama işleviyle vSAN 8 U1’de de geliştirilmiştir. Teşhisin programlı olarak çalıştırılması, daha fazla ve daha iyi veri toplanmasına olanak tanır ve geçici performans sorunlarını yakalamak için kritik olabilir.

Resim-2

vSAN Skyline Health, müşterilere ortamlarının genel durumu hakkında derinlemesine  sorunların nasıl giderileceğine dair rehberlik sağladı. vSAN 8 u1’de, vSAN Skyline modülü UX, yeni bir sağlık panosu içerecek şekilde yeniden tasarlandı ve müşterilere bir bakışta puan kartıyla her bir cluster sağlık durumu hakkında basitleştirilmiş bir görünüm sunmaktadır.