Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede CPU Affinity ne olduğunu ve Hyperthreaded Core Paylaşımı kullanımından bahsedeceğim.

Sanal makinelerin atamalarını, her sanal makine için CPU yakınlık ayarı atayarak, işlemcili sistemlerde kullanılabilir işlemcilerin bir alt kümesine kısıtlayabilirsiniz. Örneğin, 2 fiziksel işlemciye ve 6 çekirdeğe sahip bir sunucumuz varsa, toplam kullanılabilir 12 çekirdektir. Belirli bir VM tarafından kaç çekirdeğin ve hangi çekirdeklerin kullanılmasının gerektiğini seçebiliriz. CPU Affinity, bu VM için CPU çekirdeklerini ayırmayacağı anlamına gelir, diğer VM’nin CPU yakınlık kurallarında seçilen CPU’yu kullanmasına izin verecektir.

Hyperthreaded ise , Intel’in tescilli HT Teknolojisi, bilgisayar mikroişlemcileri üzerinde gerçekleştirilen hesaplamaların (aynı anda birden çok görevi) paralelleştirilmesini geliştirmek için kullanılmaktadır. Fiziksel olarak mevcut olan her işlemci çekirdeği için, işletim sistemi iki sanal veya mantıksal çekirdeği adresler ve mümkün olduğunda iş yükünü bunlar arasında paylaşır. Hiper-iş parçacığının ana işlevi, boru hattı üzerindeki bağımlı talimatların sayısını azaltmaktır. Hyperthreading teknolojisi, tek bir fiziksel işlemcinin iki mantıksal işlemci gibi davranmasına izin verir.

HT çekirdeği paylaşım seçeneği, sanal Makineler ile farklı türde fiziksel çekirdek paylaşım tekniklerini tanımlamamızı sağlar.

Any

Bu Ayar ile, ESXi sunucusunun CPU çekirdeği sanal makinenin sanal CPU’larıyla ve ayrıca herhangi bir sanal makinenin sanal CPU’larıyla serbestçe paylaşılmasına izin verilir.

None
Bu Ayar ile, ESXi sunucusunun CPU çekirdeğinin sanal makinenin sanal CPU’larında paylaşılmasına izin verilmez ve ayrıca herhangi bir sanal makinenin sanal CPU’larıyla paylaşmasına izin verilmez.
İnternal
Bu Ayar ile, ESXi sunucusunun CPU çekirdeği sanal makinenin sanal CPU’larında paylaşılmasına izin verilir, ancak diğer sanal Makinenin sanal CPU’larıyla paylaşılmasına izin verilmez.
Virgülle ayrılmış bir işlemci aralığı listesi girin. Örneğin, “0,5-7”, 0,5,6 ve 7 CPU’ları ile CPU yakınlığını gösterir. Tüm işlemcileri seçmek, herhangi bir yakınlık seçmeyle aynıdır. Böylece sanal makine CPU’ları bu çekirdekleri kullanacaktır.