VMware Data Services Manager (DSM), VMware Tanzu platformunun bir parçası olarak sunulan bir üründür. DSM, veritabanı hizmetlerinin yaşam döngüsünü yönetmek(LCM) için bir araç sağlar ve developer, deployment ve yönetim süreçlerini otomatikleştirir.

Resim-1

DSM, modern uygulama developer ve deployment süreçlerine uyum sağlamak için konteyner tabanlı bir platform olan Kubernetes üzerinde çalıştırmaktadır. DSM, developer’lara ve operasyon ekiplerine şu avantajları sağlar:

Veritabanı Yönetimi: DSM, veritabanı hizmetlerinin otomatik olarak dağıtılması ve yönetilmesini sağlar.Veritabanı sunucularının ölçeklendirilmesini, yedeklenmesini, sürdürülmesini ve hata toleransını kolaylaştırmaktadır.

Otomatikleştirilmiş Dağıtım: DSM, veritabanı hizmetlerinin birleştirilmiş bir katalogdan otomatik olarak dağıtılmasını sağlar. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre önceden yapılandırılmış veritabanı örneklerini seçebilir ve hızlı bir şekilde dağıtım yapabilir.

Yüksek Kullanılabilirlik ve Dayanıklılık: DSM, veritabanı sunucularının yüksek kullanılabilirlik ve veri dayanıklılığı sağlayacak şekilde yapılandırılmasını sağlar. Bu, veritabanı hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde çalışmasını ve veri kaybını en aza indirir.

Merkezi Yönetim: DSM, bir merkezi arayüz üzerinden veritabanı hizmetlerinin yönetimini sağlar. Bu, birden çok veritabanı sunucusunun izlenmesini, konfigürasyon değişikliklerinin uygulanmasını ve performans analizinin yapılmasını kolaylaştırır.

VMware Data Services Manager, developer ve operasyon ekiplerine veritabanı hizmetlerini daha hızlı, güvenilir ve verimli bir şekilde yönetme imkanı sunar. Bu da uygulama geliştirme süreçlerinin hızlanmasına, veri yönetiminin iyileştirilmesine ve veritabanı hizmetlerinin daha sağlam bir şekilde işletilmesine yardımcı olur.

Giriş yaptından sonra karşımıza data service manager altında olan veritabanları gelmiş olacaktır.

Resim-2

Burada database’leri, alınan backupları storage üzerinden tuttuğu size’sını hepsini aslında görebilirsiniz. Ayrıca alert durumlarını da buradan yönetebilirsiniz. Bir sonraki yazımda derinlemesine giriş yapacağım:)

Resim-3