Vmware geçtiğimiz haftalar’da VMware vSphere 6.7 Güncelleme 2 yeni sürümünü duyurmuştu. Geçen hafta itibari ile 6.7 Update 2 paketi indirilebilir duruma gelmiştir. İlgili sürüm notuna buradan ulaşabilirsiniz.

ESXi sunucumuzu iki şekilde güncelleyebiliriz. Biri sunucu üzerinden myvmware.com adresinden iso dosyasını indirdikten sonra mount ederek , diğeri ise ssh ile esxi bağlanıp komut çalıştırdıktan sonra upgrade işlemini gerçekleştirebiliriz.

Ssh ile bağlanıp esxi hostumuzu 6.7 U2 versiyonuna geçireceğiz. Esxi hostumuza bağlandıktan sonra host kısmına tıkladıktan sonra sağ tarafta bulunan Actions / Services / Enable Secure Shell(SSH) enable ettikten sonra putty ile bağlanacağız.

Resim 1

SSH servisi açtıktan sonra hostumuza putty ile bağlanıyoruz. Hostname kısmına ip adresini veya esxi host ismimizi yazdıktan sonra giriş yapıyoruz.

Resim 2

Karşımıza gelen login as penceresine root yazdıktan sonra esxi şifremizi yazıp giriş yapıyoruz.

Resim 3

Aşağıdaki Komutu çalıştırmamız gerekecektir. “( )” içinde olanlar komutların açıklamalarıdır. Bunları almanıza gerek yoktur.

# Cut and paste these commands into an ESXi shell to update your host with this Imageprofile
# See the Help page for more instructions
#
esxcli network firewall ruleset set -e true -r httpClient   (Giden HTTP isteklerinin güvenlik duvarını açmak içindir)

esxcli software profile update -p ESXi-6.7.0-20190402001-standard \
-d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml (ESXi 6.7 U2’i indirmek ve yükseltmek içindir)
esxcli network firewall ruleset set -e false -r httpClient (Güncelleme tamamlandıktan bu komutu yazarak HTTP güvenlik duvarı kuralını devre dışı bırakmaktır.)
#
# Reboot to complete the upgrade (Yükseltmeyi tamamlamak için ESXi sunucusunu yeniden başlatmanız gerekmektedir)

Resim 4

Yükleme işleminin başladığı gözükmektedir.

Resim 5

Bittikten sonra Reboot etmemiz gerektiğini söyleyecektir , Esxi reboot işlemini gerçekleştirdikten sonra yeni Esxi 6.7 U2 upgrade işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Resim 6

ESXi version 6.7.0 Update 1’den 6.7.0 Update 2’ye başarılı bir şekilde geçmiş oldu.