VMware Explorer’ın (eski adıyla VMworld) 2023 geçen hafta Las Vegas’ta gerçekleşti ve tahmin edebileceğiniz gibi genel konuşmalar ve asıl konular yapay zeka, cloud ve edge üzerine odaklandı. Nvidia CEO’su Jensen Huang bile, üretken yapay zeka (GAI) ve iki şirketin yakında ortaklaşa başlatacağı VMware Private Yapay Zeka araç seti hakkında konuşmak üzere sahnede VMware CEO’su Raghu Raghuram’a katıldı.

Explore‘ı tek kelimeyle özetlemek gerekirse data olurdu.Connecting data diyebiliriz.Explore, cloud’tan edge noktaya ve kullanıcılara kadar, şirketlerin ortamlarını ve uygulamalarını birbirine bağlayan, modern işletmeleri desteklemek için verilerin güvenli bir şekilde oluşturulmasını, taşınmasını ve kullanılmasını sağlayan VMware portföyüyle ilgiliydi.

Resim-1

Sanallaştırma, edge nokta, cloud, network, storage, security, fidye yazılımı ve yapay zeka ( elbette yapay zeka), VMware ve ortaklarının tüm bunlar hakkında söyleyecekleri vardı.

VMware Cloud karmaşıklığı ortadan kaldırıyor; VMware Cloud, VMware Cloud Foundation (VCF) yazılımı ile VMware Cloud Services’in (VCS) entegrasyonudur. VCF, birden fazla ortamda tek bir birleşik deneyim sunan VCS, VCF’nin dağıtımını ve işlemlerini mümkün kılan araçlardır.

Cloud benimseme açısından her BT organizasyonu aynı olmadığından VMware Cloud, Essentials’tan Enterprise’a kadar çeşitli sürümlerle gelir.

Resim-2

Beş sürüm üç farklı şekilde kullanılabilir: Müşteri tarafından yönetilen (şirket içi veya belirli bir ortak yerleşim tesisinde), VMware tarafından yönetilen (AWS veya Equinix aracılığıyla) , iş ortağı tarafından yönetilen (IBM Cloud aracılığıyla)

VMware, müşterileri için çok fazla baskı yaratmadan doğru sayıda sürümü ve deployment modelini buldu. Yakında diğer multi cloud sağlayıcılarının da iş ortağı tarafından yönetilen ortamlar listesine eklenmesini bekliyorum. Azure ve Oracle Cloud’un yokluğu dikkat çekici çünkü bunlar en büyük iki kurumsal yazılım şirketinden geliyor.

VMware ortamlarını daha iyi bağlamak, güçlendirmek, güvenliğini sağlamak ve yönetmek için tasarlanmış, VMware Cloud üzerinde oluşturulmuş çeşitli hizmetler vardır:

NSX+, VMware’in NSX ürününün bulutlaştırılmasıdır ve VMware Cloud ortamlarının bağlantı ve güvenliğini bir hizmet olarak ve evrensel bir konsoldan sunmaktadır.

2024’ün başlarında kullanıma sunulacak olan vSAN Max, ayrıştırılmış, petabayt ölçeğinde bir storagedir. vSAN Max, depolama ihtiyaçları arttıkça IT ölçeklendirme ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, hem maliyetlerde hem de israf edilen kaynaklarda önemli tasarruflarla sonuçlanacaktır. VMware, veritabanı lisanslama ücretleriyle ilişkili olarak %30’luk bir tasarruf rakamı gösterdi. Belki de daha ilgi çekici olan, vSAN Max’te yerleşik olan esnekliktir. Stretched bir cluster yapılandırmasında vSAN Max, site düzeyinde, host düzeyinde ve hatta ayrı depolama aygıtlarındaki arızalara dayanabilir.

VMware Ransomware Recovery’nin oldukça ilgi çekici bir özelliği de içermesi bekleniyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu araç, fidye yazılımıyla uğraşan müşterilerin, şirket içi ortamın temiz ve güvenli olmasını sağlamak için adli tıp yapılırken iş yüklerini şirket içinden cloud’a taşınmasına olanak tanıyacak. Bu, BT’nin operasyonları paralelleştirmesine olanak tanır ve fidye yazılımı saldırılarının etkisini azaltırken işletmenin çalışmaya devam etmesine olanak tanır.

vSphere+’daki ESXi yaşam döngüsü yönetimi iyileştirmeleri, multi vCenter dağıtımlara sahip müşterilerin ESXi ortamlarını küresel olarak yönetmelerine olanak tanıyacak. Dağıtılmış bir ortamda güncellemeleri ve yükseltmeleri yöneten herhangi bir BT uzmanı, bu görevi yönetmenin karmaşıklığını ve maliyetini anlar. Nispeten basit bir iş haftalar hatta aylar sürebilir.Verimliliği artırır ve hataları azaltır.

Resim-3

Her major cloud sağlayıcısı (AWS, Azure, Google, IBM, Oracle), VMware deployments için yeni yetenekleri etkinleştirerek VMware Cloud desteğini derinleştirdi. Benzer şekilde, farklı sunucu satıcıları bu yeni yetenekleri sağlamak için ayarlanmış platformlar (Lenovo’nun ThinkAgile VX’i gibi) sunmuştur. Bu iş ortağı desteği gösterisi, VMware’in kuruluştaki yaygınlığını en iyi şekilde göstermektedir.

Resim-4

Her kuruluş için farklı bir anlam ifade eder. VMware’in benim’de katıldığım tanımı basit: Verilerin üretildiği ve kullanıldığı dağıtılmış altyapıdır. Bu, veri üreten ve kullanan tüm BT öğelerinin dağıtımı, sağlanması, bağlanması, yönetilmesi ve korunmasıyla ilgili birçok karmaşıklığı maskeleyen, aldatıcı derecede basit bir tanımdır.

VMware’in buna yanıtı iki yönlüdür. İlk olarak, müşterilerin karmaşık işlerini ortadan kaldıran sektöre özel çözümler sunmak için iş ortaklarıyla birlikte çalışır. İkincisi, işaretle ve tıkla işlevlerini etkinleştiren düzenleme araçları sağlar.

Resim-5

Edge ortamları yönetmek, BT açısından birkaç nedenden dolayı zorlayıcı olabilir. İlk olarak, bu ortamlar inanılmaz derecede dağıtılabilir (her mağazada çok sayıda cihazın kurulu olduğu bir süpermarket zincirini düşünün). İkincisi, genellikle sunucuları, storage ve network yönetimini yönetmeye odaklanan BT kuruluşları, bu operasyonel teknoloji (OT) tabanlı ortamlara da aşinadır.

VMware Edge Cloud Orchestrator (VECO), şirketin karmaşıklığı soyutlarken bu uç ortamları yönetilebilir hale getirmeye yönelik yanıtıdır. VMware, bağlanmaktan provizyona, güvenliği sağlamaya ve güncellemeye kadar, uç yönetimini BT organizasyonları için tanıdık bir uygulama haline getirmeye çalışıyor.

VECO; VMware’in bu konuda anlattığı hikaye çok yerinde. Ayrıca, şirketin kurum genelinde BT yönetimini, görünürlüğü ve orkestrasyonu iyileştirme konusundaki deneyimi göz önüne alındığında, VMware’in vizyonunu gerçekleştirme becerisine güveniyorum.

Matkimbay’a Teşekkürler.