Merhaba değerli arkadaşlar, logon monitor hakkında kısa bilgi vereceğim.

VMware Logon Monitor, Windows kullanıcı oturumlarını izler ve yöneticilerin, destek personelinin ve geliştiricilerin yavaş oturum açma performansında sorun gidermelerine yardımcı olacak çok çeşitli performans metrikleri rapor eder. Metrikler, oturum açma süresini, CPU / bellek kullanımını ve ağ bağlantı hızını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. VMware Logon Monitor ayrıca, diğer VMware ürünlerinden, oturum açma akışı sırasında neler olduğu hakkında daha fazla ipucu sağlayan metrikleri de alır.

Nasıl çalışır?

VMware Logon Monitor, biri servis durumu mesajı ve kullanıcı oturumu başına bir olmak üzere iki farklı günlük dosyası yazar. Varsayılan olarak, tüm günlük dosyaları C: \ ProgramData \ VMware \ VMware Logon Monitor \ Logs dosyasına yazılır:

Ana Günlük: vmlm.txt adlı ana günlük dosyası, oturum açmayı izlemeden önce ve sonra gelen vmlm hizmeti ve oturum olayları için tüm durum mesajlarını içerir. VMware Logon Monitor yazılımının doğru şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek için bu kaydı kontrol edebilirsiniz.

Oturum Günlüğü: Oturum günlüğü, vmlm_logon.txt, bir kullanıcı oturum açma oturumuyla ilgili tüm olayları içerir. Olaylar, oturum açma başladığında ve yalnızca tek bir kullanıcı oturumu için geçerli olduğunda bu günlüğe başlar. Yavaş oturum açma sorunlarını gidermek için bu günlüğe bakabilirsiniz. Bu günlüğün sonunda en önemli metriklerin bir özeti yazılır. Daha fazla bilgi için oturumun ve geri kalan günlüğüne genel bakış için özeti kontrol edebilirsiniz . Oturum tamamlandığında, oturum günlüğüne başka olay yazılmaz.

Tarihsel Günlükler: VMware Logon Monitor, 10 adete kadar tarihsel oturum kaydını tutar. Bu yapılandırılabilir, ancak minimum 1 ve en yüksek 10’dur.
Geçmiş kayıtlar aşağıdaki adlandırma kuralını kullanır: vmlm __ <computer_name> _ <date> _ <time> .txt.
Uzak Günlükler: Uzak günlük yolu yapılandırılmışsa, oturum açma tamamlandığında geçmiş oturum günlüğü uzak günlük yoluna kopyalanır.
Uzak günlükler aşağıdaki adlandırma kuralını kullanır: <Computer_Name> _ <username> _SessionId_ <date> _ <time> .txt

Bu araca aşağıdaki link’ten ulaşabilirsiniz.

https://labs.vmware.com/flings/vmware-logon-monitor