Tüm vSphere platformları için merkezi kimlik doğrulaması yaparak ,vSphere ortamlarına tek bir şifre ile login olmamızı sağlayan servistir.

VMware 5.1 versiyonunda önce vSphere kimlik doğrulaması local yada Active Directory servisleri üzerinden yapılmaktaydı.Vmware vSphere 5.1 versiyonu ile birlikte tüm vSphere plartfomları merkezi bir yerden yani SSO üzerinden kimlik doğrulaması yaparak oturum açmaktadırlar.Yani SSO sayasinde tek bir şifre ile tüm vSphere platformlarına giriş yapabilmektedir.Tüm vSphere uygulamalarına farklı kullanıcı ve şifreler ile giriş yapmak yerine SSO Servisi sayesinde tek bir kullanıcı ve şifre ile giriş gerçekleştirilebilmektedir.


Daha önceleri kullanıcılar vSphere’a Active Directory üzerinden kullanıcı adı ve şifre doğrulaması yaparak giriş yapmaktaydılar.Her bir vSphere için ayrı bağlantı yapılıp doğrulama yapılması gerekiyordu. Single-Sign-On sayesinde tek bir kimlik doğrulaması ile yapılmakdadır.Doğrulama başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde kullanıcı adı ve şifreniz güvenli anahtara dönüştürülerek saklanmaktadır.Böylece vSphere diğer tüm bileşenlerine ayrı ayrı kimlik doğrulaması yapmadan erişilebilir.

vSphere Web Client’e kullanıcı bilgilerimizi girerek giriş yapıyoruz.

Resim 1

Administration > Single Sign-On > Configuration menüsüne giriş yapıyoruz.

Resim 2

Bu seçenek hem Windows tabanlı vCenter Sunucusu hem de vCenter Sunucu Uygulaması ile çalışır. Temel sistemin Active Directory etki alanının üyesi olması gerekir.

Resim 3

Resim 4

Active Directory etki alanının bir parçası değilse Ldap server seçmemiz gerekmektedir.

Resim 5

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ok tıklayıp pencereyi kapatıyoruz.

Resim 6

Active Directory’nizi seçip ve AD’yi varsayılan alan adınıza dönüştürmek için ok düğmesine (dünyayı) tıklayıp işlemlerimizi sonlandırmış oluyoruz.

Resim 7