VMmark, sanallaştırma platformlarının performansını ve ölçeklenebilirliğini ölçmek için kullanılan ücretsiz bir araçtır. VMmark kıyaslaması, yaygın olarak sanallaştırılmış uygulamaları “tiles” adı verilen önceden tanımlanmış paketlerde birleştirir. Bir sanallaştırma platformunun çalıştırabileceği VMmark kutucuklarının sayısı, bu kutucukların kümülatif performansı ve çeşitli platform düzeyindeki iş yüklerinin performansı, VMmark 3.x puanını belirlemektedir.

Resim-1

Bir cloud ortamı, genellikle birkaç farklı iş yükünü, paylaşılan storage ve network kaynaklarına erişen bir fiziksel sunucu koleksiyonu olan bir sanallaştırma platformunda toplar. Sanallaştırılmamış ortamlar için geleneksel tek iş yükü performansı ve ölçeklenebilirlik testleri, ne sanal makineler ne de cloud ortamları düşünülerek geliştirilmiştir.

VMware VMARK Neler Yapar?

Sanal veri merkezi performansının ve güç tüketiminin doğru ve güvenilir şekilde karşılaştırılmasını sağlar.
Farklı sanallaştırma platformlarının performansının ve güç tüketiminin karşılaştırılmasını sağlar.
Sanallaştırma ortamındaki donanım, yazılım veya konfigürasyondaki değişikliklerin performans etkilerini belirlemek için kullanılabilir.

Resim-2

VMmark 3, çok az manuel müdahaleye ihtiyaç duyarak kıyaslama dağıtımını hızlı ve kolay hale getiren yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş bir kurulum ve title klonlama işlemine sahiptir. VMmark 3, baştan sona ücretsiz veya açık kaynaklı yazılım kullanır, yazılım lisansı satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır ve VMmark .ova, gerekli tüm yazılımları indirilebilir tek bir şablonda içerir.

Resim-3

VMmark sonuçları yayınlanmadan önce, VMmark karşılaştırmalı değerlendirme sonuçlarını yayınlayan çeşitli şirketlerden oluşan bir inceleme paneline sunulmalı ve karşılaştırmalı değerlendirmenin adilliği ve bütünlüğü sağlanmalıdır.

Resim-4

Buradan direk ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kurulum *.ova’sını indirip, kendi VMware ortamına import edip kurulumunu sağlayabilirsiniz.

Resim-5