Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede vSphere 6.7 ‘de alarm oluşturmayı anlatacağım. Disk dolduğunda,Cpu yükseldiğinde veya sunucunuz power off olduğunda ve buna benzer birçok çeşit  bilgilendirme maili tanımladığınız adrese gönderecektir.

Yukarıda resimde’de belirttiğim üzere öncelikle smtp ayarlarını yapmamız gerekmektedir. vSphere Client Web’e giriş yaptıktan sonra, vcenter’ımızı tıkladığımızda sağ tarafta Configure tab / select General/edit diyerek mail ayarlarını type smtp’sini belirliyoruz.

Add diyerek yeni alarm rolümüzü eklemeye başlıyoruz.

Burada ise , hangi alarm’ı oluşturacak isek buna isim veriyoruz. Mail geldiğinzde başlıkta Cpu alarm yazakcaktır.Next diyerek devam edelim.

Target Type bölümünde , ben hostum üzerinden CPU alarm’ı alacağım için Host’umu seçiyorum. Targets’da ise ilgili hostumuzun ip’si gözükmektedir.

If bölümüne Cpu yazdığımda Host CPU Usage kullanım bilgisi gelecektir. Cpu alarm’ı olacağından ben bunu seçiyorum.Next diyerek devam ediyoruz.

Burada alarm ile ilgili kural oluşturacağız. Cpu kullanımı / is above / %80 yani yüzde 80’nin üzerinde kullanım var ise bize mail at ve bunu 5 dakika’da bir kontrol et şeklinde kuralımızı oluşturmuş olacağız.

Trigger the alarm as’de ise warning veya critical seçebiliriz. Subject kısmında konu başlık kısmı.Email to ise göndereceği mail adresidir.

Repeat actions every * 1 * minute(s) until acknowledged or reset to green , burada mail kaç kere daha tekrar etmeyi söylemektedir. Next diyerek devam ediyoruz.

Review ‘de son olarak yaptığımız konfigürasyonları kontrol ettikten sonra Create diyerek alarm’ımızı oluşturuyoruz.

Hostumuzun Cpu değeri yükseldiğinde tanımladığımız mail adresimize alarm geldiğini görmekteyiz.