VMware vSphere 7.0 Update 2 Release dün itibari ile yayınlandı. VMware vSphere 7.0 Update 2 ile Gelen Yenilikler;

In-product feedback: vCenter Server 7.0 Update 2 ile önemli VMware vSphere iş akışları ve özellikleri hakkında gerçek zamanlı derecelendirme ve yorumlar sağlamanıza olanak sağlamak için vSphere İstemcisinde bir ürün içi geri bildirim seçeneği sunmaktadır.

New CLI deployment of vCenter Server:  vCenter Server 7.0 Güncelleme 2 ile, vCSA_with_cluster_on_ESXi.json şablonu kullanarak tek cluster ve vCenter Sunucusunu bir ESXi host’a dağıtırken vSphere Lifecycle Manager küme image yönetimini etkinleştirebilirsiniz.

Parallel remediation on hosts in clusters that you manage with vSphere Lifecycle Manager baselines: vCenter Server 7.0 Update 2 ile, ortamınızdaki ESXi host’a yama uygulamak veya yükseltmek için gereken süreyi azaltabilirsiniz.

Improved vSphere Lifecycle Manager error messages: Lifecycle Manager’ın bir parçası olarak donanım uyumluluğu veya ESXi kurulumu ve güncellemesi gibi sorunların temel nedenini daha iyi anlamanıza yardımcı olan iyileştirilmiş hata mesajları sunmaktadır.

Scaled VMware vSphere vMotion operations: vCenter Server 7.0 Update 2’den başlayarak, vSphere vMotion, tek bir vMotion VMkernel arabirimine sahip 25 GbE, 40 GbE ve 100 GbE gibi yüksek hızlı network tam olarak yararlanacak şekilde otomatik olarak uyum sağlamaktadır.

Increased scalability with vSphere Lifecycle Manager: 280’den itibaren bir vSphere Lifecycle Manager Image tarafından yönetilen 400 adede kadar desteklenen ESXi host desteği bulunmaktadır.

Upgrade and migration from NSX-T-managed Virtual Distributed Switches to vSphere Distributed Switches: vSphere Lifecycle Manager baselines, taban hatlarını kullanarak, sisteminizi vSphere 7.0 Update 2  yükseltebilir ve aynı anda NSX-T yönetimli vSphere Distributed Switches for clusters’a geçiş yapabilirsiniz.

Create new clusters by importing the desired software specification from a single reference host: İstenen yazılım spesifikasyonunu tek bir referans host üzerinden içe aktararak  vSphere Lifecycle Manager deposunda gerekli tüm bileşenlere ve görüntülere sahip olup zamandan ve emekten tasarruf edebilirsiniz. Yeni bir image oluşturmamıza gerek kalmaz çünkü image içe aktarımı sırasında vSphere Lifecycle Manager, host oluşturduğunuz vCenter Sunucusu örneğinde, yazılım özelliklerini referansı host ve image ile ilişkili yazılım deposundan çıkarır. Aynı veya farklı bir vCenter Sunucusu örneğinde bulunan bir ESXi host’tan bir görüntüyü  de içe aktarabilirsiniz.

Enable vSphere with Tanzu on a cluster managed by the vSphere Lifecycle Manager: Bir vSphere yöneticisi olarak, tek bir VMware vSphere Lifecycle Manager görüntüsüyle yönettiğiniz vSphere cluster’larını vSphere’ı Tanzu ile etkinleştirebilirsiniz. Supervisor Cluster’ı vSphere Lifecycle Manager tarafından yönetilirken kullanabilirsiniz.

vSphere Lifecycle Manager fast upgrades: vSphere Lifecycle Manager’ı sanal makineleri taşımak, kapatmak veya diskte askıya almak yerine memory alması için yapılandırabilirsiniz.

Confidential vSphere Pods on a Supervisor Cluster in vSphere with Tanzu: Gizli vSphere Pods’ta çalıştırabilir, Guest Os sistemi belleğini Tanzu ile vSphere’deki bir Supervisor Kümesinde hipervizörden erişime karşı şifrelenmiş ve korunmuş halde tutabilirsiniz. Ekstra bir güvenlik geliştirmesi olarak Secure Encrypted Virtualization-Encrypted State (SEV-ES) ekleyerek gizli vSphere Pod’larını yapılandırabilirsiniz.

Son olarak ESXi versiyonları ve yıllarını kısaca özetleyen tabloyu da sizlerle paylaşmak istedim.