vVols , hyperconverged altyapı (HCI) çözümü olan vSAN ile benzersiz bir şekilde ortak bir depolama işletim modelini paylaşır. Her iki çözüm de, storage sağlamayı ortadan kaldırmak için storage policy tabanlı yönetimi (SPBM) kullanır ve dakikalar içinde uygulanabilen veya değiştirilebilen VM veya VMDK düzeyinde ilkeler kullanır. SPBM, storage operasyonlarını hızlandırır ve storage altyapısı için özel becerilere olan ihtiyacı azaltır.

Resim-1

vSphere 8 ile NVMe over Fabrics (NVMeoF) desteği geldi. vSphere 8’deki vVols için büyük duyuru, NVMe-oF desteğidir. NVMe-oF, tipik SCSI’ye göre daha iyi performans ve daha düşük gecikme sağlar. NVMe flaş için tasarlanmıştır ve SCSI kullanan tamamen flaş bir NVMe dizisine bağlanmak doğal bir darboğazdır. NVMe-oF vVols ile her vVol nesnesi bir NVMe Ad Alanı olur. Bu Ad Alanları daha sonra bir ANA grubunda (Asymmetrical Namespace Access) gruplandırılır.

vSphere 8’de, vVols’ta NVMe kurulumu basitleştirdi. NVMe’yi vCenter’da deploy ederken, VASA kaydedildikten sonra temel kurulum arka planda tamamlanır ve NVMe denetleyicisinin keşfi otomatik olarak gerçekleşir. Veri deposu oluşturulduktan sonra, vPE (virtual Protocol Endpoints)ve bağlantı VASA tarafından gerçekleştirilir.

Resim-2

vSphere 8’de vVols NVMe-oF için aşağıdakileri içeren özellikler ve geliştirmeler vardır:

256 Namespaces ve 2K paths desteklemektedir. NVMe devices için rezervasyon desteğini genişletebilirsiniz.

vSphere sayfamıza giriş yapalım. Buradan Menu > Policies and Profiles giriş yapalım.

Resim-3

Buradan VM Storage Policies > Create VM Storage Policy tıklayıp policy oluşturmaya başlayabiliriz.

Resim-4

Policy structure’da VVOL olarak oluşturacağım için Datastore specific rules > Enable rules for “VVOL” storage seçiyorum.

Resim-5

VVol rules’da oluşturacağımız service level modülü seçiyoruz. Compatibility bölümünde kontrol ettikten sonra finish tıklayıp policy oluşturmuş oluyoruz.

Resim-6

Oluşturduğumuz policyleri VM Storage Policies altında görebilirsiniz.

Resim-7