Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede Vsphere Client 6.7’de Traffic Shaping Policies’den bahsedeceğim.Kısacası limit koyma olarak tanımlayabilirsiz. Varsayılan olarak, bir sanal anahtara bağlı tüm sanal ağ bağdaştırıcıları, sanal anahtarın ilişkilendirildiği fiziksel ağ bağdaştırıcısındaki tüm bant genişliğine erişime sahiptir. Bir sanal makinenin ağ bant genişliğini kontrol etmek için ağ trafiği biçimlendirme politikalarını kullanabilirsiniz.

Trafik şekillendirme varsayılan olarak devre dışıdır. Trafik şekillendirme politikası oluşturmak için şu üç parametreyi yapılandırabilirsiniz;

Average Bandwidth:  Saniyede kilobit sayısının bir bağlantı noktasından geçmesine izin verilir. Bu sayı bir süre boyunca ölçülür ve izin verilen ortalama yükü temsil eder.
Peak Bandwidth: Bir trafik akışı gönderirken, saniyede maksimum kilobit başına izin verilen maksimum bağlantı noktası sayısı. Bu sayı, bant genişliğini sınırlamak için kullanılır ve ortalama bant genişliği sayısından daha küçük olamaz.
Burst Size:   izin verilen maksimum kilobayt sayısı. Bu seçenek, bir patlama bonusu mevcutsa daha yüksek hızda bir trafik patlaması elde etmek için ortalama bant genişliği değerinde belirtilenden daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyan bir bağlantı noktasına izin verebilir.

Bir trafik şekillendirme ilkesi, sanal anahtar düzeyinde veya bağlantı noktası grubu düzeyinde, sanal anahtar düzeyinde ayarları geçersiz kılan bağlantı noktası grubu düzeyinde ayarlarla tanımlanabilir. VSphere  6.7 kullanarak standart bir sanal anahtarda trafik şekillendirmeyi yapılandırma adımları aşağıdadır,

vSphere Client 6.7 sayfamıza giriş yaptıktan sonra , ilgili Hostumuzu seçtikten sonra Configure/Networking/Virtual Switches tıklıyoruz.

Bize varsayılan olarak disable durumda gelecektir, eğer herhangi bir kısıtlama yapmak istiyor isek, buradan limit koyabiliriz.