Merhaba değerli arkadaşlar, VMware vSphere Platinum ve vSphere 6.7 Güncelleme 1 ile VMware vSphere’i bir sonraki seviyeye taşıyan yeni özellikler ve işlevler ile HTML5 istemcisiyle buluştu.

VMware vSphere Platinum ve vSphere 6.7 Update1 Yeni Özellikleri;

İlk önce, VMware vSphere Platinum nedir? VMware’in, son ürün sürümleriyle ve güvenlik konusunda odak noktası olarak ciddi olduğuna dair özelliklerle ilgili hiçbir şüphesi bulunmuyor.VMware vSphere Platinum, bu güvenlik tehditlerini karşılamaktadır ve çoğu kuruluşun geçirdiği dijital dönüşümü sağlamak için kapsamlı bir çözüm sunmaktadır.

Güvenlikle ilgili zorluklar, bu güvenlik sorunlarını etkili ve verimli bir şekilde ele alabilmektir.Ayrıca, güvenliği kesintisiz ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirebilmek genellikle zor bir iştir.Korunan kuruluşları yıllardır kullanan geleneksel güvenlik modelleri artık sadece etkin değil ve yeni nesil kavram ve metodolojilerle değiştirilmelidir.

vSphere Platinum Günümüzde kuruluşların ortamlarında sahip olması gereken ve ihtiyaç duydukları gelişmiş güvenlik özelliklerini sunan yeni bir sürümdür.VMware vSphere Platinum’un içinde VMware AppDefense bulunuyor.

AppDefense ile VMware, güvenliği basit ve kullanımı kolay hale getiren bir şekilde hiper yönetici ve makine öğrenimindeki yeteneklerden yararlanıyor.AppDefense, sanal makinenin bilinen iyi durumunun temelini oluşturmaya ve sanal makineleri bu bilinen iyi durumdaki herhangi bir değişikliği arayacak şekilde izleyerek sanal makineleri güvenli hale getirmeye izin verir.

En son vSphere ve AppDefense birleşimi, vSphere yöneticilerinin, kuruluşlarındaki sanal makineleri güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlayan vSphere Platinum sürümünü ödün veriyor.

VMware vSphere Platinum Avantajları;

AppDefense, makine öğrenimini kullanarak sanal makine ile herhangi bir durum değişikliğini ve olası zararlı ortam davranışlarını görebilir.
Ortamınızdaki uygulamaların nasıl normal davrandığını ve anormal davranışların nasıl görünebileceğini görebilir.
Sanal altyapı boyunca saldırı yüzeyini azaltır.
Kuruluştaki mevcut güvenlik araçlarını geliştirir.
VSphere ve güvenlik ekibi üyelerinin etkili ve verimli bir şekilde etkileşime geçmesini sağlar.

VMware vSphere Platinum aşağıdaki temel bileşenleri içerir:,

VMware AppDefense – Bilinen iyi bir duruma karşı çalışan sanal makinelerin bütünlüğünü analiz eden, makine öğrenimi destekli güvenlik mekanizmasıdır.Konuk işletim sistemleri uygulamalar için kilitlenir. Sanal makinelerin bütünlüğünü ve güvenliğini koruyan bilinen iyi durumdan sapmalar algılanır ve önlenir.Bu, değişim yönetimi, uyumluluk için pano genelinde detaylı görünürlük sağlar ve çevredeki saldırıları hafifletmeye yardımcı olur.

Güvenli Veri – FIPS 140-2 Doğrulanmış Sanal Makine Şifreleme ve çapraz vCenter Şifreli vMotion – vSphere için güvenli endüstri standardı korumasıdır.

ESXi için Güvenli Önyükleme – ESXi ana bilgisayarlarının bütünlüğünü kod imzalamayla korumaya yardımcı olur
Sanal Makineler için Güvenli Önyükleme – Konuk sanal makinelerini kötü amaçlı kodlardan ve diğer saldırı girişimlerinden kurtaracak şekilde korur.

VMware vSphere 6.7 Update 1 ‘de ise,

Yeni Tamamen işlevsel HTML5 istemcisi , Hepimizin beklediği şey bu du aslında.FLEX istemcisini kullanmak zorunda olmadığımız anlamına gelen tamamen işlevsel bir HTML5 istemcisi.

NVIDIA Quadro vDWS destekli VM’ler için destek ve Intel FPGA desteği

Yeni vCenter Yakınsama Aracı (vCenter Convergence Tool)

Yeni vSAN sürümü

Geliştirilmiş vSphere İçerik Kitaplığı (Enhanced vSphere Content Library)