Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen online VMworld 2021 ile ilgili dikkat çeken başlıkları sizlerle paylaşıyorum.

Resim-1

“ VMware CEO’su Raghu Raghuram, VMworld 2021’de konuşuyor 

Geçen yıl olduğu gibi, VMworld 2021 de herkes için ücretsiz kayıt olan çevrimiçi bir etkinlikti. Etkinlik, oturumları seçebileceğiniz 8 farklı “stant” şeklinde düzenlendi. Görünüşe göre yeniliklerin büyük kısmı multi-cloud ve App modernization üzerindeydi.

Resim-2

Bu yılki VMworld 2021 konukları arasında, bize gerçekten ilham verici mesajlar ve genel olarak teknoloji alanı dışındaki yaşam hakkında görüşlerle davranan Michael J. Fox, Will Smith’den başkası yoktu.

İşin teknik yönüne gelince, konuşulan diğer alanların yanı sıra, gündem multi-cloud ve App modernization (Tanzu) konularıyla doluydu. Lafı fazla uzatmadan VMworld 2021 duyurularına geçelim.

Cross-cloud services

VMworld 2021 sırasında VMware CEO’su Raghu Raghuram’a göre, “Multi-cloud, tüm endüstriler kendilerini yeniden icat ederken, önümüzdeki 20 yıl için dijital iş modelidir”. Kuruluşlara multi-cloud’ta geçişte yardımcı olma planı bir süre önce uygulamaya kondu ve o zamandan beri çeşitli duyuruların konusu oldu.

VMworld 2021 bir istisna değildir ve müşterilerin cloud’lar arasında “özgürlük ve esneklik” ile uygulamalarla uğraşmasına olanak tanıyan bir dizi entegre hizmetten oluşan bir grup olan VMware Cross-Cloud hizmetleri ile konsepti biraz daha ileri taşımaktadır. Bu multi-cloud services’in amacı, cloud geçişini hızlandırmak, onu daha ucuz ve daha esnek hale getirmektir.

Resim-3

“ VMware Cross-Cloud hizmetleri, kuruluşların multi-cloud geçmesine yardımcı oluyor”

Yeni VMware cross-cloud services teklifi aşağıdaki alanlar etrafında dönecektir. Bunların birden fazla cloud kapsadığını unutmayınız. İstediğiniz hizmeti ve cloud’u seçip alabiliyorsunuz.

1-Cloud-native apps oluşturma ve dağıtma (VMware Tanzu Application Platform).

2-Uygulamaları çalıştırma (VMware Cloud, Project Arctic).

3-Cloud arasında performans ve maliyet yönetimi ( VMware vRealize Cloud , Project Ensemble).

4-Security ve Network (Carbon Black , NSX Cloud, Service Mesh).

5-Edge-native apps ile deploy ve manage yapabilirsiniz.(VMware Workspace One ve VMware Edge Compute Stack).

Çoğu BT departmanının öncelikle bu teklife odaklanması, kullanım senaryoları bulması, TCO’yu analiz etmesi gerekeceğinden, tüm kuruluşlar bu tekliften henüz yararlanamayacaklardır.

VMware Sovereign Cloud

Veri egemenliği, ülkelerin veri üzerindeki yargı yetkisini ve bunun mülkiyet kavramlarıyla nasıl ilişkili olduğunu, verileri depolamaya kimin yetkili olduğunu, nasıl kullanılabileceğini, korunabileceğini, saklanabileceğini ve verilerin kötü niyetli olarak kullanılması durumunda ne olacağını ifade eder.

Veri ve bulut egemenliği konusundaki tartışmalar giderek daha sık hale geliyor ve büyük olasılıkla devlet kurumları gibi büyük müşteriler için kritik bir satış noktası haline gelecek. Gittikçe daha fazla şirket bulut bilişime başvurdukça, bu bulut sağlayıcılarında depolanan verilerin doğru bir şekilde ele alınmasını sağlamanın bir yolunu oluşturmak giderek daha önemli hale geliyor.

Örneğin, Monako Prensliği kısa süre önce , tüm hissedarların Monegaslı olduğu ve devletin kontrol hissesine sahip olduğu bir Monegasque sovereign cloud açıkladı.

Resim-4

“ VMware Sovereign Cloud, mevzuat uyumluluğunu sağlayacak”

VMware, VMware Sovereign Cloud ile bu sorunu çözüyor. Bu girişimin amacı, “ VMware Cloud Verified ” onay mührü ile multi-cloud service sunabilmek için cloud sağlayıcılarıyla ortak olmaktır .

Bunun gerçekleşmesi için bir VMware Sovereign Cloud çerçevesi kurulacak ve yalnızca buna uyan cloud sağlayıcıları hizmetlerine “ VMware Cloud Verified ” onay mührünü vurabilecek. Ayrıca, cloud ortamlarının tasarımı, inşası ve operasyonları ile bağımsız bir dijital altyapı sunma kabiliyetleri konusunda kendi kendilerini tasdik etmelidirler.

Cloud providers top oynamaya karar verirse, önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği gibi devlet kurumlarıyla sözleşmelere kapı aralayacaktır.

VMware Cloud on AWS Outpost

AWS Outpost, AWS’nin Outpost’u fiziksel olarak sağladığı ve kurduğu, böylece şirket içinde veya yakınınızdaki herhangi bir veri merkezinde veya ortak konumda bulunan işlem kapasitesiyle ilgili AWS deneyimini yaşamanızı sağlayan yönetilen bir hizmet teklifidir. Yönetilir, böylece yaşam döngüsüyle ilgilenmeniz gerekmez. AWS Outposts ile ilgili kullanım örnekleri arasında düşük gecikme süresi(low-latency) gereksinimleri, veri egemenliği(data sovereignty),local veri işlemedata processing) yer almaktadır.

VMworld 2021 boyunca, VMware bunun benimsenmesini artıracak umuduyla AWS Outposts üzerinde VMware Cloud tanıttı.
Benimseme süreci, AWS’nin VMware SDDC VCF yığınını kurduğu bir AWS Outposts ile aynıdır, VMware her şeyin kontrol edildiğinden emin olur ve VMware Cloud Service Portal’ı aracılığıyla size teslim eder.

Resim-5

Paket şunları içerir:

AWS Outposts 42u rack
Local SSD storage sahip AWS tarafından yönetilen özel Nitro tabanlı i3en.instance EC2 cloud sunucusu
VMware tarafından yönetilen SDDC yazılımı – vSphere , vSAN , NSX-T , vCenter Server
VMware HCX
VMware Cloud Console
VMware SRE’leri tarafından destek
AWS tarafından tedarik zinciri, sevkiyat lojistiği ve yerinde kurulum
Kesinti/düzeltme desteği ile sürekli donanım izleme.

Resim-6

DR-as-a-Service (DRaaS) Enhancements

VMworld 2021 duyuruları sırasında DRaaS teklifine yönelik bir dizi iyileştirme açıklandı. Ürün ilk olarak VMworld 2020’de duyuruldu. DRaaS, müşterilerin iş yüklerini cheap cloud storage kopyalamasına ve bunları, TCO’yu iyileştirmek için isteğe bağlı olarak çalıştırabileceğiniz AWS üzerinde VMware Cloud’a geri yüklemesine olanak tanımaktadır.

Cloud disaster recovery çözümlerinde yapılan geliştirmeler arasında şunlar yer aldı:

30 dakikalık RPO

Bu, size günde 48’e kadar recovery points sağlayan daha yüksek değişim oranlarına sahip kritik uygulamalar için daha sık anlık görüntüler sunacaktır. Bu daha yüksek ayrıntı düzeyi ve Scale-out Cloud File System birleşimi, Fidye Yazılım saldırılarının etkisini azaltmayı teklif edecektir.

Resim-7

File-level recovery ile Hızlandırılmış Fidye Yazılımı kurtarma;

Scale-out Cloud File System (SCFS), yanı sıra VMware DRaaS, sanal makinelerdeki çeşitli anlık görüntülerden yeni, bozulmamış dosyaları veya klasörleri açmanıza gerek kalmadan çıkarmanıza olanak tanır. Daha sonra bunları temiz bir kurtarma geri yükleme noktasına enjekte edebilirsiniz.

Resim-8

“ Ransomware recovery, Dosya düzeyinde kurtarma ile basitleştirildi”

VM korumasını seçip yapılandırdığınızda, Cloud DR, Scale-out Cloud File System (air-gapped) depolanan değişmez, şifreli yedek kopyalar oluşturur. Daha sonra dosya, klasör veya VM düzeyinde geri yükleyebilirsiniz.

Resim-9

VMware Tanzu Community Edition

Şimdiye kadar VMware Tanzu’ya girmenin en büyük engellerinden biri, gereken karmaşıklık ve kaynaklardı. VMware Tanzu Community Edition, VMware Tanzu’nun ücretsiz, açık kaynaklı ve topluluk destekli bir dağıtımıdır. En iyi yanı, tam özellikli olması ve onu çeşitli ortamlara dağıtabilmenizdir:

Docker’daki workstation local olarak
vSphere altyapısı (vCenter sunucusu)
Amazon EC2
Microsoft Azure

Resim-10

VMware Tanzu Community Edition’ın diğer büyük satış noktası, modern app’s lifecycle’ı tüm yönlerini kapsayacak ek paketler içermesidir.

Resim-11

Bu yeni VMware Tanzu Community Edition, Tanzu cli aracılığıyla sağlanan docker tabanlı bir tür önyükleme cluster deploy sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor ve bu da sırasıyla:

Multiple workload clusters için bir yönetim cluster .

Standalone, hepsi bir arada workload cluster. Başlamak için daha da hızlı bir yoldur. Deployment veya Management cluster dağıtımı, ilgili dağıtım yapılandırma dosyasını ve kube-config dosyasını otomatik olarak oluşturan kullanıcı dostu bir web kullanıcı arabiriminde yapılabilir.

VMware Cloud with Tanzu Services

VMware, Tanzu teklifleriyle app modernization geçişi ve Kubernetes’in benimsenmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. Ancak, kendi şirket içi Kubernetes/Tanzu altyapınızı yönetmek, zaman kısıtlamaları, karmaşıklık, CAPEX gibi çeşitli nedenlerle uygun olmayabilir.

Managed Tanzu Kubernetes Grid Service

VMware Cloud with Tanzu Services, Kubernetes iş yükleri için gereken altyapı ve kapasitenin tamamen VMware tarafından yönetildiği, böylece ekiplerinizin vSphere with Tanzu on-premise ile uğraşmak zorunda kalmadığı, multi cloud tarafından yönetilen bir teklif sunacaktır.

Resim-12

Kubernetes işlemlerini yönetmek için eski vCenter Sunucu arabirimini kullanmaya devam edecek. VMware Cloud konsolu, VI yöneticilerinin Tanzu Kubernetes Grid (TKG) cluster tedarik etmesine ve geliştirici ekiplerine sorunsuz bir şekilde rol tabanlı erişim ve kapasite sağlamasına izin verecektir.

Tanzu Mission Control Essentials, Tanzu hizmetlerinde bulunan bir bileşendir. Kubernetes kümeleri için bir yönetim görevi gören bir SaaS çözümüdür.

Platform Operasyonları, bu multi-cloud deployment sağlamak için VMware Cloud’dan yararlanabilecek Tanzu Mission Control Essentials kullanılarak merkezileştirilir. Tanzu Görev Kontrolü, cluster ve cloud arasında küresel görünürlük sağlar ve erişim ve güvenlik yönetimi gibi operasyonel görevleri geniş ölçekte otomatikleştirir.

Tanzu Mission Control Essentials

 

Resim-13

“ Tanzu Mission Control Essentials, Tanzu hizmetlerine dahil olan bir bileşendir”

Tanzu Mission Control Starter

VMware Tanzu Mission Control, Kubernetes’in özel ve genel cloud işlemlerini kolaylaştıran, güvenlik uygulayan, TKG cluster sağlayan, sorun giderme yetenekleri, IAM, veri koruması sunan bir multi cloud SaaS yönetim platformudur.

Resim-14

VMworld 2021 sırasında VMware, VMware Tanzu Mission Starter ile birlikte , ister yerinde ister cloud olsun, herhangi bir uyumlu Kubernetes cluster’a karşı merkezi görünürlük ve politika kontrolü gibi bir dizi temel Kubernetes yönetim özelliğini içerecek ücretsiz bir katman açıklandı.

VMworld 2021 duyuruları sırasında aşağıdakiler gibi diğer Tanzu sürümleri yapıldı:

Tanzu Service Mesh Enterprise : Son kullanıcılar, microservices, API’ler ve veriler genelindeki uygulamalar için gelişmiş, uçtan uca bağlantı ve güvenlik.

VMware Tanzu Standard for VMware Cloud Universal: Artık Cloud Evrensel Programının bir parçası olarak VMware Tanzu Standard’dan yararlanabilirsiniz.

TKG New features: Windows containers desteği

Tanzu Application Platform yeni özellikler eklemektedir.

VMware vSphere 7 Update 3

VMword 2021’den birkaç gün önce yayınlanmış olsa da önemli bir güncelleme olduğu için burada vSphere 7u3’ten bahsetmekte fayda buluyorum.

Persistent memory için gelişmiş performans istatistikleri görünürlüğü.

TCP üzerinden NVMe desteği.

NSX için vCenter Sunucu eklentisi.

Tanzu ile VMware vSphere’in basitleştirilmiş deployment process, özellikle network açısından.

Resim-15

“ vSphere Tanzu’yu yapılandırmak vSphere 7 Update 3’te çok daha kolay”

vSphere Distributed Resource Scheduler (DRS) ile iyileştirilmiş bakım işlemleri.

Önyükleme ortamı olarak SD ve USB sürücülerinin kullanımı kullanımdan kaldırılmıştır ve kullanılıyorsa “düşük” önyükleme hacmi uyarısı .

Lifecycle management iyileştirmeler (depot editing, drive firmware support, vSAN witness management).

vCenter sunucusu kesinti süresini azalttı (Cloud technology on-premise).

Gelecekteki Linux dağıtımlarında önceden yüklenmiş VMware Tools olacaktır.

vSAN I/O yoluna genel bir bakış için I/O Trip Analyzer.

Anlayabileceğiniz gibi, vSphere artık sadece bir hypervisor değil, Multi Cloud ve Modern Apps’ten oluşan eksiksiz bir ekosistemin temel yapı taşlarına dönüşmektedir.

Resim-16

Resim-17

En önemli noktalardan biri, iş yüklerini uçta çalıştırmak için Uygulamaları, süreçleri ve benzerlerini yeniden düzenlemek için gereken ağır işleri içerir. VMware Edge Compute Stack , VMworld 2021 duyurularından biriydi ve bu hareketi basitleştirmeyi hedefliyor. SDDC’nizi Edge’e etkili bir şekilde genişletmek için küçük ölçekli VM ve konteyner iş yükleri için HCI ve SDN sunan amaca yönelik olarak oluşturulmuş ve entegredir.

Resim-18

Hala en son teknoloji olarak kabul edilse de, önümüzdeki yıllarda bir kullanım vakası patlamasına tanık olacağımız ve VMware’in bu müşteriler için hazır, paket ve lisanslı bir çözüme sahip olacağını düşünüyorum.

Proje Duyuruları

Tanzu Kubernetes Grid’in bir zamanlar Project Pacific olduğu gibi, şu anda üzerinde çalışılmakta olan bir dizi proje VMworld 2021 oturumlarından birinde tartışıldı.

Resim-19

Project Santa Cruz

SD-WAN’ı bir araya getiren tek bir cihazla entegre bir teklif sundu. Uç siteleri, cloud native ve networking teams için merkezi yönetime bağlamaktadır. Containers ve Cloud Service çalıştırabilir.

Resim-20

Project Tanzu Bring your own Host (Santa Cruz)

VMware box istemiyorsanız, Project Santa Cruz ayrıca Hyper-V veya belirli ortam odaklı kernel tuning senaryoları gibi durumlara uymak için kendi altyapılarını getiren müşterileri destekleyen bir cluster API sağlayıcısı içerir.Bare metal servers kapasite olarak TKG kümelerine kaydedebilirsiniz. Tanzu Görev Kontrolü ile de entegre olduğunu unutmayınız.

Project Radium

Bu AI odaklı proje Radium , özellik setini AMD, Graphcore, Intel, Nvidia ve AI/ML iş yükleri için diğer donanım satıcıları gibi ethernet üzerinden diğer mimarilere genişletmek için VMware Bitfusion üzerine kuruludur. Bu şekilde, kullanıcılar çok sayıda AI hızlandırıcıdan yararlanabilecekler. Bu hızlandırıcılar, şirket içinde, cloud veya on-premise, bakılmaksızın dynamically olarak eklenebilir olacaktır.

Resim-21

Project Cryptographic agility

Kripto algoritmaları ve standartlarının bir yaşam döngüsü vardır ve bilgi işlem yeteneği geliştikçe zayıflar. 15 yıl önce 6 ayda kırılması bugünlerde sadece birkaç saat hatta dakika sürebilir. Bu projenin amacı, konfigürasyonlar üzerinde artırılmış kontrol ve standart ile kitaplıklar arasında geçiş yapma yeteneği aracılığıyla kripto çevikliği sunmaktır.

VMware cross-cloud services’in ayak izlerini takip eden Project Ensemble , multi-cloud benimsenmesini basitleştirecek ve hızlandıracakdır.

Ensemble, multi-cloud uygulama merkezli görünümleri aracılığıyla mmulti-cloud işlemlerini kolaylaştırır ve kuruluştaki cloud providers gibi farklı kişilerin uygulamalarla nasıl etkileşime girdiğine odaklanmaktadır.

Proje IDEM

VMware’in multi-cloud vizyonuna yönelik çok güçlü bir hamle olan multi-cloud scaled management automation project, herhangi bir cloud herhangi bir yönetim görevini otomatikleştirerek birkaç cloud providers’ten yararlanan müşteriler için yönetimi basitleştirmeyi amaçlamaktadır. Project IDEM , otomatik keşif yoluyla yeni sürümlere dinamik olarak uyum sağlayan bir dizi bulut API’si aracılığıyla görevleri eşitleme veya eşzamansız olarak çalıştırabilir. Bunu birden çok multi cloud Desired State Configuration olarak düşünebilirsiniz.

Project Capitola

DRAM, PMEM, NVMe ve diğer gelecekteki teknolojiler gibi farklı bellek türlerinin katmanlarını kolay tüketim için mantıksal belleğe toplayan ve arka uçta VMware vSphere tarafından yönetilen, VMworld 2021 sırasında duyurulan etkileyici bir yazılım tanımlı bellek uygulamasıdır.

Bu model, bellek yoğun uygulamalar için faydalı olacaktır ve performans ihtiyaçlarınıza göre farklı fiyat noktalarında bellek türlerinden yararlanabileceğiniz ve DRS ile çalışacağı için uygun maliyetli olduğu kanıtlanmalıdır. VMware şu anda bu yeni teknolojiye öncülük etmek için Intel ve Optane cihazlarıyla ortaklık kurmaktadır.

Resim-22

Arctic: Addressing OPS who deliver resources

Şu anda teknoloji önizleme aşamasında olan Project Arctic , şirket içi ortamlara güvenen tüm bu müşterilere cloud door açmak için cloud bağlantısını vSphere’e getirecektir. Project Arctic, vSphere’i “cloud-aware” hale getirerek hybrid cloud varsayılan işletim modeli yapacaktır. VMware Cloud kapasitesine anında erişebilecek ve VMware Cross-Cloud Services deploy edebilecektir. Bir kullanım örneği, birkaç tıklamayla DRaaS’ı etkinleştirme yeteneği olacaktır.

Cascade: Uygulamaları hızla geliştiren ve deploy eden Dev’lere ve DevOps’a hitap etme diyebiliriz.

Ayrıca bir teknoloji önizlemesi olan Project Cascade , CLI, API ve grafik arabirim aracılığıyla VMware Cloud genelinde hem isteğe bağlı altyapı hem de containers için birleşik bir Kubernetes arabirimi sağlayacaktır. Kubernetes’ten VM’leri yönetmek için Tanzu ile vSphere’de sunulan VM hizmeti, Project Cascade kapsamında VMware Cloud’a taşınacaktır.

Resim-23