Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede Vmware ürünü olan vRealize Log Insight üzerinden vRealize Operations Manager’a entegrasyon uyarısını anlatacağım.

Aşağıdaki resimde’ki gibi Vmware vRealize Log Insight sayfamıza giriş yapıyoruz.

Karşımıza log insight dashboards sayfası gelecektir.

Interactive Analytics tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra bize events listeleri gelecektir.

Event type üzerini tıkladığımızda bize filter seçeneği gelecektir. Biz burada events like this tıklıyoruz.

Aşağıdaki resimde sağ da gördüğünüz üzere kırmızı alarmı tıklayıp Create Alert From Query seçiyoruz. Name kısmına istediğinizi yazabilirsiniz.

Notify kısmında ise , ne yapmak istediğimizi buradan seçiyoruz , smtp ayarlarını yapmış iseniz ister mail attırabilir isterseniz alarm’ı vRealize Operations Manager göndermesini sağlayabiliriz.

Notify üzerinden send to vRealize Operations Manager seçtikten sonra Cricality : Critical olarak seçip, Fallback object belirliyoruz.

Send test alert dediğimizde başarılı bir şekilde vRealize Operations Manager’a gönderildiğini görmekteyiz.

vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra Home sayfasından sağ tarafta bulunan Optimize Performance/Recommended Actions’na tıklıyoruz. Scope bölümünden Host System’i tıkladığımızda gelen alarm’ları buradan görebileceğiz.

İstersek bu alarm’ları silebilir veya Disable konumuna da alabiliriz. Bunun için log insight sayfamıza giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan alerts kısmını tıklayarak kendi oluşturduğumuz disable yapabilir veya silebiliriz.