Verimli kapasite yönetimi, proaktif planlama ve akıllı iyileştirme temelli sürekli performans optimizasyonu sunan VMware vRealize Operations ile hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran işlevleri gerçekleştirebiliriz. Tabi istemesek de bazı afet durumların da yapılandırdığımız vrops’u kaybedebiliriz. Bunun ile birlikte farklı lokasyona Cluster’ımızı kurarak A site’da bir problem yaşandığında diğer B site’a cluster sayesinde geçebiliriz.

Bu işlemi yapmak için A site’da vRealize Operations Manager’ımızı var olduğunu sayıyorum. Cluster kurmak için B site’da bulunan vRealize Operations Manager 7.0 ova’sını çalıştırıyoruz. Karşımıza üç adet buton gelecektir , biz burada Expand And Existing Installation(vROPS ortamına bu kurulumu katmak isterseniz bu seçeneği) seçiyoruz.

Resim 1

Karşımıza Expand Existing Cluster , Getting Started penceresi gelecektir. Next diyerek devam edelim.

Resim  2

Node Settings And Cluster Info ‘da ise B site için oluşturacağımız node ismini yazıyoruz. Cluster Information / Master node IP address or FQDN’de ise A site’da bulunan Master vRealize Operations Manager’ın ip adresini veya sunucu ismini yazdıktan sonra sertifika sözleşmesini kabul edip(Accept this certificate) ,VALIDATE butonuna tıklayıp next diyerek devam ediyoruz.

Resim 3

Master yani A site’da bulunan vRealize Operations Manager’ın admin sayfasına giriş yapıyoruz. (https://ipadresim/admin).

Giriş yaptıktan sonra System Status/Nodes in the vRealize Operations Manager Cluster bölümünden Generate Passphrase tıklıyoruz. Burada oluşturacağımız kodu B site’da giriş yapacağız.

 

Resim 4

Yukarıda oluşturduğumuz kimlik şifresini B site’da bulunan Node’muzun Username And Password/Use shared pass-phrase bölümüne giriş yapıyoruz.

Resim 5

Ready to complete menüsün de ise finish diyerek Cluster işlemimizi sonlandırıyoruz.

Resim 6

Configuring işlemi başladı , bu ortamınızın büyüklüğüne göre biraz zaman almaktadır.

Resim 7

B site’da giriş ekranı gelmiş oldu , burada A site’daki kullanıcı adı ve şifreyi yazarak login olabiliriz.

Resim 8

İki adet A ve B sitemiz gelmiş oldu , cluster hazır duruma geldi.

Resim 9

Status bölümünden Cluster’ı yeni bir nod olarak belirtip aktif hale getiriyoruz.

Resim 10

Şu anda aktif aktif olarak çalışmakta olup , A site’da bir problem olduğunda B site’daki vrops Master olacaktır.

Resim 11

B site’da geçip geçmeyeceğini test etmek için , A site da bulunan vrops sunucumuza bakım yapacağımızı belirtip offline duruma(Nodes in the vRealize Operations Manager Cluster/Offline) alıyoruz.

Resim 12

System Status / Cluster Status altında offline işlemi biraz zaman almaktadır.

Resim 13

Gelen sayfada Enable High Availability Ok diyerek Cluster testimizi’de yapmış oluyoruz.

Resim 14