Merhaba değerli arkadaşlar ,bu makalede Vmware’ın ürünü olan vRealize Operations Manager 7.0 yazılımına gelen etkin özelliklerden biri olan Workload’tan bahsedeceğim.

Bazı sunucular’da iş yükünün çok olacağı için maximum kaynak istenir, aslında o sunucu cpu ve memory fazla kaynak tüketmemektedir, kaynak tasarrufu açısından sunucu üzerinde son 6 haftaya kadar kullanım cpu ve memory kullanım oranlarını nasıl görebileceğimizi anlatacağım.

Yukarıda resim’de görüldüğü gibi sayfamızın web arayüzüne giriş yapıyoruz.

Sayfamıza giriş yaptıktan sonra Environment tıklayarak sağ tarafta bulunan search kısmına iş yükünü analiz edeceğimiz sunucunun Vmname’ni yazıyoruz. Karşımıza yukarıda görüldüğü gibi sunucu gelecektir.

Yine aynı sayfa üzerinde Details tıklayarak , buradan Workload tıklıyoruz. Yukarı da resim dasboard’ın da görüldüğü gibi sunucunun özellikle hangi günlerde ve saatler’de cpu ve memory yoğun olduğunu buradan görebiliriz. Yeşil olan kısım sunucu normal değer de çalıştığını göstermektedir.

Workload’ın hemen altında bulunan sayfa da ise  Breakdown bölümünde cpu ve memory çıktısını detaylı şekilde görebiliriz.

Yukarıda ise , başka bir sunucunun kullanım oranıdır,Breakdown’da görüldüğü gibi memory’nin yoğun olarak kullanıldığı gözlenmektedir.