Reclaim aslında verilen kaynakları geri alma anlamına gelmektedir. Yani bir sunucu fazla kaynak vermişinizdir ve bu sunucu bu kaynağı kullanmıyordur veya yüksek kaynak verilmiş sunucu kapalıdır, sistemde durduğu için mevcut kaynağımızdan kullanmaktadır , bunların önüne geçmek için Reclaim oldukça kullanışlıdır.

vRealize Operations Manager 365 Gün’e kadar reclaim tutabiliyor.

Reclaim’de neler yapabiliyoruz ?

Örnek Projesi sizden 25 tane vm istiyor aslında  prod ortam için ,15 tanesi aslında yetiyor, kalan 10 taneyi kullanmıyor , sizde bu tool sayesinde verdiğiniz fazladan o 10 sunucu kaynağını kullanmadığına dair pdf olsun excel olsun export edip, kullanılmayan kaynakları geri alabilirsiniz.

vRealize Operations Manager > Optimize > Reclaim’e giriş yapıyoruz.

Resim-1

Burada örneğin Powered Off VMs 8 adet kapalı vm makinam bulunmakta ve burada kaç gün kapalı kaldığını ve geri alacağım kaynakları göstermektedir.

Resim-2

Export ALL tıklayıp, csv olarak geri alınacak kaynakların listesini çekebiliriz.

Resim-3

Rightsize’da ise,

Büyük ve küçük sanal makinalarda CPU sayısını ve memory miktarını değiştirmek için bu ekranı kullabilirsiniz. Aslında buna doğru boyutlandırma diyebiliriz. Şunu unutmamakta fayda var, mesela 12 vCPU’ya sahip bir VM’nin 6 vCPU’ya kadar düşmesi ancak daha düşük olmaması veya 18 vCPU kadar yüksek olması önerilebilir , bunda yüzde 50 değişiklik sınırı bulunmaktadır.

Rightsize tıklayıp, herhangi bir cluster seçtiğimizde Oversized VMs ve Undersized VMs görebiliriz. Bu listeyi export edebilirsiniz.

Resim-4