vRealize Operations Manager 8.6 ile gelen Payload, konseptteki bir sonraki yapı taşıdır. Yeni Payload Templates kullanarak, istenen giden yükü tek bir metrik düzeyine kadar ayrıntılı olarak yapılandırabilirsiniz. vRealize Operations açık uyarıyı yansıtan mesaj için kullanılan Payload Template yapılandırmasını anlatacağım.

vRealize Operations Manager’a giriş yapıyoruz.

Resim-1

Configure > Alerts > Payload Templates tıklayalım.

Resim-2

Templates sekmesinde, yeni eklenen özellikler ve metriklerin yanı sıra varsayılan parametrelere (oluşturma süresi, önem derecesi vb.) yapılandırabilirsiniz.

Resim-3

Create Payload Template bölümünde > Details > Name – Description ve  Mail method’unu seçtikten sonra next diyerek devam ediyoruz.

Resim-4

Kritik VM Uyarıları için olan ikinci şablonum, VM nesnelerine odaklanır, VM özellikleri ve ölçümleriyle  ekler ve biçimlendirmeyi biraz ayarlamaktadır.

Resim-5

Komut satırı artık özelleştirilebilir. Bu, komut satırında çok fazla bilgi içeren önceki sürümlere göre önemli bir gelişmedir. Yalnızca Uyarının kritikliğini ve üzerinde bulunduğu nesneyi içerecek şekilde yapılandırdım.

Resim-6

Payload Template oluşturduktan sonra Alert yapılandırmamız için Configure > Alert Definitions giriş yapıyoruz.

Resim-7

Alert definition için bir isim yazıyoruz.

Resim-8

Symptoms/Conditions bölümünde ise belirleyeceğim alert tiplerini belirtiyoruz. (Örnek Cpu Usage , Memory Demand v.b) next diyerek devam ediyoruz.

Resim-9

Recommedations’da ise öneri kısmıdır, örneğin cpu alarm geldi, bize vm sunucuda 4 vcpu var ise 8 vcpu olarak önerebiliyor. vCPU veya Bellek için %100’den fazla artış önermediğini unutmayın. Yani, vROps’un düşük kaynaklı olarak belirlediği 8 vCPU ve 32GB RAM VM’niz varsa, maksimum artış önerisi 16 vCPU ve 64GB RAM olacaktır.

Resim-10

Mevcut vSphere seçip devam ediyoruz.

Resim-12

Notifications ise son bildirimleri doğruluğunu onayladıktan sonra Create diyerek definition’u oluşturmuş oluyoruz.

Resim-13

Varsayılan olarak gelen mail,

 

Resim-14

Payload Templates olarak gelen mail aşağıdadır.

Resim-15